Pracowników do kuchni szuka m.in. restauracja przy ul. Długiej w Bydgoszczy, która serwuje m.in. sałatki, burgery i desery. Dzwonimy i przedstawiamy się jako szukający pracy. - Czy to praca od zaraz i kogo konkretnie szukacie? - pytamy.
- Wszystko ustalimy na miejscu - pada odpowiedź. Kolejny telefon, tym razem do Torunia, do restauracji w centrum oferującej tradycyjne dania. - Może być od jutra, dla kelnerki lub kelnera. Tylko, jeśli nie ma książeczki sanepidu, proszę to szybko załatwić. Nie możemy czekać. Brakuje nam ludzi - słyszymy
.
Nie było klientów to nie było pracy. Takie realia
Następne ogłoszenie od zaraz to praca fizyczna w magazynie, od poniedziałku do piątku, po 4-6 godzin dziennie, w bydgoskim Fordonie. - Jakieś szczególne wymagania? - chcemy wiedzieć.
Polecamy także: Oto cała prawda o pracy zdalnej.... Co robimy w domu? [bardzo ciekawe przykłady]
- Szczerze? Nie, tylko musi to być silna osoba. Bo to praca w firmie kurierskiej, a ludzie różne rzeczy wysyłają. Trzeba je przekładać z palet. Kobieta? Raczej nie, ale mężczyzna? Znajdzie u nas zajęcie od ręki, ten ktoś nie będzie żałować - zachęca bydgoska firma.
Ogłoszenia o pracę wiszą też w sklepach regionalnych galerii handlowych. Gastronomia, hotelarstwo, produkcja, handel - przede wszystkim w tych branżach brakuje rąk do pracy. Lokale były zamknięte, firmy produkowały mniej. Obostrzenia dały się mocno im we znaki. Przedsiębiorstwom najłatwiej było zrezygnować z pracowników na umowach zleceniach, bo ci na umowach tradycyjnych są formalnie bardziej chronieni.
- Hotelarstwo czy gastronomia najbardziej ucierpiały przez lockdowny - potwierdza Aleksandra Wesołowska, rzecznik portalu Praca.pl.
- Tutaj pracowników poszukuje się często sezonowo lub na zlecenie. Czyli, jak nie ma klientów, to nie ma pracy. Gdzie jeszcze jest teraz praca? - Koniunktura budowlana jest wysoka, firmy zatrudniają. Branża produkcyjna też ma się dobrze - uważa Grzegorz Kuliś, ekspert BCC ds. rynku pracy. - Potrzeby konsumenckie niewiele się zmieniły. Dobrze wygląda sytuacja w branżach automative, a także meblowej i AGD. W nich produkuje się dużo.
Potrzebne opiekunki, gosposie, sprzątaczki
W ostatnich miesiącach w portalu Praca.pl 24 proc. ofert opublikowano w obszarach informatyka i administracja, a także informatyka i programowanie. Dalej znajduje się sprzedaż i obsługa klienta oraz praca fizyczna. W ubiegłym roku te działy otwierały zestawienie z wynikami odpowiednio blisko 18 i 17 proc.
Natomiast w serwisie Gratka.pl, który jest ukierunkowany na oferty tzw. niebieskich kołnierzyków, najwięcej ogłoszeń jest w kategorii praca fizyczna. Kolejne pozycje to produkcja, jak również sprzątaczki, opiekunki i gosposie, administracja-biurowa oraz logistyka, transport i spedycja. Według portalu sprzedażowego OLX, najwięcej nowych ogłoszeń o pracę związanych jest z produkcją.
