- Celowo wybraliśmy to właśnie miejsce, kiedyś parking był pełen samochodów, a dziś? Branży fitness zabroniono pracować i zarabiać, tylko rachunków nikt za nią nie chce płacić - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Bartosz Woźniak z Kongresu Polskiego Biznesu, który uważa, że lockdown jest nielegalny.
"Lockdown jest niezgodny z Konstytucją"
- 18 stycznia firmy miały się otworzyć, ale dowiedzieliśmy się, że będą zamknięte do 31 stycznia. Jak to jest, że zarazimy się COVID-19 w sklepie odzieżowym, a nie w budowlanym. Że możemy iść do Morskiego Oka, ale schronisko jest zamknięte. Można za to skorzystać z toalety i turyści to robią, bo jest ich wielu, czyli tam też nie ma koronawirusa? Przecież to absurd! - uważa Woźniak.
- Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, oni nie potrzebują żadnej pomocy tylko chcą normalnie pracować, a restauracjom, siłowniom czy hotelom tego zabroniono - dodaje Bartosz Zawiski z KPB. - Mają kredyty, rachunki, zaś nie wszyscy mogą liczyć na pomoc państwa. Wszystko zależy od PKD działalności.
Przedstawiciele Kongresu Polskiego Biznesu tłumaczą, że jeśli ktoś ma np. sklep i restaurację, a w PKD ma jako pierwszy podany sklep, to wsparcie rządowe go ominie.
- Chcemy za darmo pomóc formom, które otworzą się mimo lockdownu - deklaruje Joanna Wawrzyniak, prawnik KPB. - Oferujemy pomoc prawną, wsparcie merytoryczne lub reprezentowanie w postępowaniach administracyjnych czy o wykroczenie. Oczywiście, dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają z czego żyć lub w obawie przed bankructwem chcą otworzyć swoje firmy. Lockdown jest niezgodny z Konstytucją.
- Rozważam otwarcie biznesu, ale się boję - nie kryje Mirosław Kaczmarek. - Nie potrzebuję żadnej pomocy, chcę normalnie pracować. Zresztą, pomoc rządu jest niewystarczająca i spóźniona.
Kongres Polskiego Biznesu twierdzi, że zakazy zostały wprowadzone niezgodnie z prawem. Zdaniem organizacji, przedsiębiorstwa, które dotknęły zakazy, mogą powrócić do normalnego funkcjonowania. Najważniejsze jest zachowanie reżimu sanitarnego. W czerwcu 2020 roku Rada Ministrów z GIS wydali oświadczenie dla branż: handlowej, gastronomicznej, fitness czy hotelarskiej, których zastosowanie będzie - zdaniem KPB - dobrym argumentem w ewentualnej obronie w czasie postępowania administracyjnego (wytyczne na : www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/wytycznedlabranz).
Otwarcie firmy oznacza kontrole, ale...
Przedsiębiorcy, którzy mimo zakazu otworzą swoje firmy, muszą liczyć się z kontrolami.
Bardzo ważne! Należy też zawsze odbierać korespondencję, gdyż pozwoli to na zachowanie terminu złożenia środków odwoławczych. Jeśli tak się nie stanie przez 14 dni, organ uzna ją za dostarczoną, a przedsiębiorca może stracić prawo do złożenia środków zaskarżenia.
Powtórzymy, według opinii Kongresu Polskiego Biznesu, ustanowione zakazy i ograniczenia są niezgodne z Konstytucją RP.
Szczegółowych informacji o bezpłatnej pomocy dla firm KPB można szukać na kongres.biz
