Decyzja służyć ma wsparciu administracji w zadaniach związanych przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Żołnierze brygad OT z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin. Żołnierze pozostałych brygad (w tym z Kujawsko-Pomorskiego) mają na to nie więcej niż 12 godzin.
Bądź wyrozumiały, pracodawco
Polecenie natychmiastowego stawiennictwa otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT. Wszyscy żołnierze WOT zostali zobowiązani do sprawdzenia wyposażenia, powiadomienia pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym.
„Pracodawców i nauczycieli naszych żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość i umożliwienie stawiennictwa żołnierzy po wprowadzeniu odpowiedniego sygnału – czytamy w komunikacie. - Możliwe, że jutro część z naszych żołnierzy nie stawi się w pracy, szkole lub na uczelni. Zrobimy wszystko by złagodzić spowodowane tym faktem utrudnienia”.
Przysługuje rekompensata
W przypadku wezwania pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania wynagrodzenia za dni, w których ten pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Na ten czas udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Pracodawca może też ubiegać się o zwrot wydatków z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo.
