MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie: Mieszkańcy naszego regionu chorują częściej

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Thinkstock
Główny Urząd Statystyczny pochwalił się opracowaniem dotyczącym stanu zdrowia Polaków. W naszym regionie czujemy się chorzy znacznie... częściej niż w wielu częściach kraju.

Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego fatalnie oceniają stan swojego zdrowia. Pod tym względem znaleźliśmy się tuż za „podium”, na miejscu czwartym w Polsce (za Łódzkiem, Lubelskiem i Podlaskiem). Według Głównego Urzędu Statystycznego, źle i bardzo źle swój stan zdrowia ocenia co dziesiąty mieszkaniec regionu. Za „takie sobie” uznał go co czwarty badany z województwa.

Podobnie na czwartym miejscu znaleźliśmy się po wzięciu pod uwagę skarg na długotrwałe problemy zdrowotne - narzeka się na nie ponad 55 procent mieszkańców. Wśród chorób przewlekłych na które skarżymy się najczęściej są alergie - stwierdzono je u co dziesiątego mieszkańca regionu.

Tylko w Łódzkiem częściej skarżą się na powracające migreny i długotrwałe bóle głowy. W regionie występują u co dziesiątej osoby - są jednak województwa, w których na ból głowy narzeka o połowę mniej osób niż u nas. Relatywnie mało osób zgłasza w województwie problemy z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym i zwyrodnieniami stawów.

Nie trzeba być specjalistą, by spróbować odgadnąć przyczyny złego stanu zdrowia mieszkańców regionu. Okazuje się, że w Kujawsko-Pomorskiem codziennie pali papierosy co najmniej 25 procent mieszkańców. To znacznie więcej niż na przykład w Podkarpackiem i Świętokrzyskiem, gdzie po dymka sięga około 16 procent mieszkańców.

Niechętnie też chodzimy do dentysty - w zeszłym roku stomatologa odwiedziła mniej niż połowa mieszkańców, co dało nam drugie miejsce w stawce województw.

W ogóle leczyć się w naszym regionie lubimy sami - rzadko odwiedzamy lekarzy pierwszego kontaktu, za to po mieszkańcach Łódzkiego jesteśmy populacją, która najczęściej zażywa leki.

Są jednak i pozytywne informacje. Okazuje się, że panie w naszym regionie najczęściej w Polsce korzystały z wszelkich badań przesiewowych (co szósta kobieta). Zamykamy tylko tabelę, jeśli chodzi o badania mammograficzne - w ten sposób badało się mniej niż 45 procent pań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera