
W Watorowie, gdzie można dojechać dawną drogą forteczną (bruk), znajduje się m.in. wozownia artyleryjska. To ceglany parterowy budynek wyposażony w metalowe drzwi i okiennice. Dziś jest własnością prywatną.

Niemiecki Sztab Generalny zdecydował o budowie pierścienia umocnień wokół Chełmna w roku 1900, a 10 lat później ogłosił je twierdzą. To zatem najmłodszy system umocnień nad Wisłą. Na zdjęciu fort w miejscowości Małe Czyste.

Twierdza Chełmno składała się z 8 umocnień głównych, czyli fortów, 4 schronów piechoty (UR), 6 mniejszych schronów piechoty (IR), 10 schronów amunicyjnych i 2 baterii artyleryjskich kalibru 12 cm (120 mm). Wszystkie umocnienia otaczały Chełmno odległym o 5-8 km od miasta (a właściwie przeprawy przez Wisłę) półpierścieniem od wschodu i południa.

Turyści jadący lub wędrujący od Starogrodu w stronę Kijewa Królewskiego przez wieś Kiełp natkną się na drogowskaz informujący o schronie piechoty IR -1 i jednocześnie zimowisku dla nietoperzy. Betonowy schron jest idealnie ukryty w terenie.