
Krótka historia autora Puchatka
Alan Alexander Milne skończyła studia z zakresu nie literatury, ale matematyki. Od zawsze pasjonowało go jednak pisanie. Tworzył m.in. sztuki teatralne, jednak jego najsłynniejszy utwór „Winnie the Pooh” powstał jako inspiracja po narodzinach jego syna Christophera Robina. Wówczas Milne zaczął tworzyć literaturę przeznaczoną dla dzieci, a przygody Kubusia Puchatka stały się popularne na całym świecie.
Milne'go do stworzenia znanych i lubianych dziś postaci literackich zainspirował syn. Zresztą on sam był książkowym Krzysiem, do którego należały zabawki. Winnie (ukochany pluszak Christophera) miał początkowo nazywać się mr Edward Bear. Dopiero wizyta w zoo i zobaczenie tam niedźwiedzicy Winnie, sprawiły, że pluszowemu misiowi zmieniono imię.
Winnie, który miał być Edwardem

Czy Kubuś Puchatek jest dziewczynką?
W związku z tym pojawiały się spekulacje na temat tego, czy Kubuś Puchatek w rzeczywistości nie jest płci żeńskiej. Sam Christopher po latach wypowiedział się jednak, że mimo dziewczęcego imienia, Winnie jest płci męskiej.
Zresztą nie bez znaczenia są tutaj także polskie tłumaczenia. Winnie the Pooh znany nam jako Kubuś Puchatek (w tłumaczeniu Ireny Tuwim), w innej odsłonie miał okazję pojawić się jako Fredzia Phi-Phi (w nowszym tłumaczeniu Moniki Adamczyk-Garbowskiej).

Nie tylko Winnie i Kubuś
To jednak nie koniec zawirowań jeżeli chodzi o imiona słynnego Kubusia Puchatka. W Danii Winnie nazwany został „Peter Plys”, w Norwegii „Ole Brumm”, a po węgiersku – „Micimackó”. W 2015 roku Puchatek doczekał się także tłumaczenia na język kaszubski („Miedzwiôdk Pùfôtk”).