https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Którym miastom w regionie grozi zapaść? [WYNIKI BADAŃ]

Paulina Błaszkiewicz
Grudziądz zajął 7. miejsce w analizie Polskiej Akademii Nauk, jeśli chodzi o miasta w niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej.
Grudziądz zajął 7. miejsce w analizie Polskiej Akademii Nauk, jeśli chodzi o miasta w niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Archiwum Polska Press
Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk badali nasilenie problemów społeczno-gospodarczych w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców i miastach powiatowych powyżej 15 tysięcy mieszkańców. Jak wypadł nasz region?

Z analizy, którą przedstawili kilka tygodni temu wynika, że aż 122 spośród 255 średnich miast w naszym kraju grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe.

Na pierwszym miejscu na liście miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze jest Prudnik w województwie opolskim. Tuż za nim uplasowała się Hajnówka, a na trzecim i czwartym miejscu znalazły się dwa miasta z województwa warmińsko-mazurskiego, czyli Bartoszyce i Kętrzyn.

Czytaj także: Ostrzeżenia przed burzami na telefon

Na liście nie zabrakło też miast z naszego województwa. 7. miejsce zajął Grudziądz, 63. - Włocławek, 70. - Chełmno, 79. - Nakło nad Notecią, 83. - Rypin i 110. - Inowrocław. Warto podkreślić, że analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Być może badania zostaną wykorzystane przez samorządy po to, aby odwrócić niekorzystne tendencje.

Robert Gawłowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy w rozmowie z „Nowościami” mówi, że Polska Akademia Nauk przygotowała ekspertyzę obejmującą miasta powyżej 20 tys. mieszkańców i jednocześnie nie posiadających statutu stołeczności. Badania zostały przeprowadzone w oparciu o kilkanaście wskaźników mających wpływ na ich rozwój.

Jak to interpretować?

Zdaniem dr Gawłowskiego, wyniki badań potwierdzają dwa negatywne wskaźniki, z którymi od dłuższego czasu mamy do czynienia nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach.

Czytaj: Jak pomóc poszkodowanym w nawałnicy?

- Borykamy się z problemem wyludniania się mniejszych ośrodków miejskich i jednocześnie migracji osób do dużych aglomeracji. Dla pierwszych jest to oczywiście poważny problem, gdyż wraz z wyludnianiem miast pojawiają się problemy z rozwojem gospodarczym i dalej z dochodami miast, a zatem z utrzymaniem infrastruktury lokalnej. Jednakże jest to także problem dla dużych aglomeracji, które muszą zmierzyć się z problemami mieszkaniowymi lub rozbudowa infrastruktury drogowej - mówi dr Robert Gawłowski, prodziekan WSB w Bydgoszczy.

Naukowiec dodaje, że obserwując problemy rozwojowe mniejszych miejscowości można powiedzieć, że w wielu krajach europejskich też istnieją takie problemy. Przykładem mogą być mniejsze miejscowości w Niemczech lub na południu Włoch.

Polecamy:

Finał Festiwalu Wisły. Światło-woda-dźwięk [ZDJĘCIA]

Zobacz także: Info z Polski

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
miasta powyzej 20 tys. mieszkańców.. a zatem torunia nie objeto badaniami.... heee beka
a
ant
Przy likwidacji województwa kujawsko pomorskiego Bydgoszcz zwróci
mniejszym miastom zagrabione zbiory archiwalne , biblioteczne itd . ..!
Bydgoszcz , Toruń , Inowrocław , Grudziądz , Włocławek będą rejencjami .
Bydgoszcz w nowej prowincji wielkopolsko kujawskiej będzie wyróżniona :
Poznań będzie nazywany Metropolia a jego towarzyszka znad Brdy Mikropolia .
Toruń zadowoli się rejencją i dostępem do morza bałtyckiego w prowincji pomorskiej .
o
oko
Przeprowadzić zmiany w podziale administracyjnym kraju , takie jak kiedyś planowano . Województwa zlikwidować ..!
Prowincji wystarczy pięć :
Wielkopolsko - Kujawska , Pomorska , Mazowiecko - Podlaska , Małopolska i Śląska ..!
Następny szczebel to rejencje na obszarze po kilka obecnych powiatów .
W nowym układzie Grudziądz zostałby rejencją ..!
Centralizacja kraju od góry / silne prowincje / i wzmocnienie w terenie / silne rejencje / .
Ociężałe , sklecone pobieżnie , województwa ustąpiłyby miejsca operatywnym rejencjom .
H
Huragan
Do pracy? Buuu ha ha ha haaa.
s
seba-76
jeszcze kilka kredytów towarzysza prezydenta i skończy się jak w gminie Ostrowice. Wtedy będziecie prosić komisarza, żeby was do Solca przyłączył, a do lekarza i do szkoły trzeba będzie do Bydgoszczy jeździć, tak jak teraz jeździcie do pracy ;)
M
Madman
Ciężko aby miastu które już jest truchłem coś groziło.
I
Iks
Co z Bydgoszczem?
j
jaca
a faktycznie folwarku toruńskim od 5 kadencji rządzonym przez pazernych ,zakompleksionych marszałków: tow. W. Achramowicza i P. Całbeckiego, Włocławek ,Grudziądz są na straconych pozycjach ,pomimo,że włodarze tych miast wchodzili im w tyłek.Nie przewidzieli jednak ich cwanych zagrywek.Jedynie nowy podział administracyjny kraju -zwiększenie ilość województw może zapobiec ich upadkowi.
Z
Zoe
Zabierać tym ośrodkom prawa miejskie i będzie po problemie. W statystykach i na papierze oczywiście.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski