Umiejętności w CV stanowią element, który pozwala rekruterowi lepiej ocenić dopasowanie kandydata na dane stanowisko. Nie warto bezrefleksyjnie przepisywać umiejętności wskazanych w ogłoszeniu o pracę. Lepiej jest zadać sobie pytanie, co wartościowego możemy wnieść do danej organizacji? Gdzie znajdują się punkty styku między naszym doświadczeniem a specyfiką stanowiska?
Chociaż umiejętności nie są najważniejszym elementem CV, to dużo mówią o tyn, jakim typem osoby jesteśmy. Czy uważamy siebie za team playera, czy też lepiej funkcjonujemy na stanowiskach wymagających dużej samodzielności? Jak idzie nam zarządzanie zespołem? Czy nie przerażają nas wystąpienia publiczne? Warto poszukać odpowiedzi na te pytania, zanim wypełnimy rubrykę z umiejętnościami.
Ile zarobisz za granicą? Porównaj minimalne stawki za godzin...
Jak już zostało powiedziane, umiejętności w CV odzwierciedlają nasze predyspozycje do pracy na danym stanowisku. Dlatego nie należy kłamać na ich temat. Zarówno w interesie pracownika, jak i pracodawcy jest optymalne dopasowanie kandydata do konkretnego wakatu. Jeżeli nie posiadamy umiejętności przydających się w danej pracy, wymagania pracodawcy mogą nas przerosnąć, a wykonywane obowiązki z czasem staną się udręką. Praca będzie męcząca i szybko zachwieje work-life-balance.
Umiejętności zyskują na znaczeniu zwłaszcza teraz, gdy swoją pozycję umacnia praca zdalna. Nie oznacza to, że kompetencje twarde są nieistotne, ale pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że programów i narzędzi można się nauczyć w miarę szybko, i to zarówno w biurze, po objęciu nowego stanowiska, jak i online, samodzielnie. Umiejętności miękkie również są do nauczenia, ale ich rozwijanie zajmuje dużo więcej czasu. Tym bardziej mogą one zostać docenione przez rekrutera.
Płaca minimalna w Polsce i za granicą. Porównaj, jak zmienia...
Umiejętności w CV sygnalizują rekruterowi, jaką rolę możemy odegrać w zespole. Aby lepiej zrozumieć posiadane przez siebie predyspozycje, przed wysłaniem CV warto zrobić kilka testów, które pozwalają lepiej zrozumieć, jakim typem jesteśmy. Można np. wypełnić kwestionariusz FRIS, który pokazuje nasz potencjał poznawczy oraz sposób myślenia i postrzegania świata. Zgodnie z założeniami jego twórców, ludzi można podzielić na cztery typy, z czego każdy symbolizuje inny kolor.
Wymagania wobec pracowników zmieniają się bardzo szybko, a epidemia COVID-19 jeszcze bardziej nasiliła zmiany zachodzące na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej zadają sobie pytania, jakich osób będą potrzebować za pół roku oraz co mogą zrobić, aby ich doszkolić i dostosować do nowej sytuacji. W 2021 r. wiele decyzji trzeba było podejmować szybko i pod presją czasu, ale nikt nie ma wątpliwości co do tego, że część zmian, które zaszły w naszym otoczeniu, jest nieodwracalna. W dynamicznym środowisku rola umiejętności miękkich rośnie.
