
Polska staje przed wyzwaniem uniezależnienia się od konwencjonalnych źródeł energii oraz przyspieszenia transformacji energetycznej. Znaczącą rolę w tym procesie odgrywa Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która angażuje się w nowe projekty wspierające rozwój energetyki odnawialnej i modernizację infrastruktury przemysłowej.
Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie poznaliśmy plany ARP związane z logistyką morską, produkcją statków oraz wykorzystaniem terenów poprzemysłowych pod farmy fotowoltaiczne. To kroki, które mają wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki oraz przyczynić się do tworzenia nowoczesnego, zielonego przemysłu.
ARP inwestuje w energetykę i obsługę offshore na Bałtyku. „To cały nowy sektor przemysły, które właśnie się tworzy”
Podczas rozmowy z Rafałem Kergerem, redaktorem naczelnym Strefy Biznesu, Michał Dąbrowski podkreślił, że Agencja Rozwoju Przemysłu nie ogranicza się jedynie do produkcji wież wiatrowych.
- Offshore to nie tylko wieże wiatrowe, turbiny, ogromne maszty, które właśnie będziemy produkowali w fabryce na wyspie Ostrów, ale to również cała logistyka. Nie bez podstaw mówię o tym, że jest to potężny zastrzyk dla naszych rodzimych firm i dla polskiej gospodarki. To jest ogromna sieć firm, które angażują się dzisiaj w proces stworzenia zupełnie nowej dziedziny biznesu, której jesteśmy świadkami, która dzieje się na terenie nie tylko Trójmiasta, ale i Pomorza Zachodniego – mówił prezes ARP.
Pamiętajmy, że w tym obszarze potrzebna jest infrastruktura towarzysząca, zarówno w trakcie budowy, jak i codziennej obsługi offshore i jest w tym potencjał na dobrobyt gospodarczy na lata.
– To są miliardy, które pobudzają gospodarkę kraju – dodał Dąbrowski.
W tym kontekście, Dąbrowski dodał, że zgadza się z tym, co podczas I dnia EFNI 2024 powiedzieli w swoich wystąpieniach m.in. minister Jaworowski i premier Tusk, że to czas, aby „wygrać energię”. Kto wygra energię, ten wygra rynek i bezpieczeństwo dla firm.
Nowe statki powstaną w dawnej Stoczni Gdańskiej
Jednym z kluczowych projektów, nad którymi pracuje ARP, jest budowa specjalistycznych statków do obsługi offshore.
– Planujemy i analizujemy możliwości produkcji statków na terenie zakładów w dawnej Stoczni Gdańskiej. Być może uda nam się w niedługim czasie zauczestniczyć w produkcji turbin wiatrowych – podkreślił Dąbrowski.
ARP widzi ogromny potencjał w reaktywacji stoczni oraz wykorzystaniu jej zasobów do wspierania sektora energetyki odnawialnej. – Cieszymy się, że możemy w niej uczestniczyć już w pierwszym szeregu, nie jako dalszy podwykonawca – zaznaczył prezes.
Farma fotowoltaiczna na terenach SRK – szansa dla Śląska
Agencja Rozwoju Przemysłu planuje inwestycje na terenach należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie mają powstać farmy fotowoltaiczne. Dzięki zmianom wprowadzonym przez obecny rząd, uwolniono prawie 4 tys. hektarów na Górnym Śląsku, co otwiera nowe możliwości dla regionu.
– To jest gigantyczny areał, gigantyczna szansa i gigantyczny potencjał na dekady, który tak de facto może znowu tchnąć kolejne projekty rozwojowe na tak świetnie zorganizowanym terenie, jakim jest Górny Śląsk – powiedział Dąbrowski.
Tereny poprzemysłowe na Śląsku mają zostać zagospodarowane pod kątem odnawialnych źródeł energii, co pozwoli na obniżenie kosztów energii i zwiększenie konkurencyjności regionu.
Plany rozwoju na terenach poprzemysłowych
Dąbrowski zwrócił uwagę na potrzebę przemyślanego zagospodarowania terenów, które przez lata służyły przemysłowi ciężkiemu.
– Chcemy, żeby nowoczesne zakłady były niezależne energetycznie, a koszt energii nie obciążał ich w procesie produkcyjnym – podkreślił.
ARP planuje wdrożenie rozwiązań, które będą wspierać rozwój gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności i stabilności rynku energetycznego w Polsce.
Konkurencja na globalnym rynku energii
Inwestycje w odnawialne źródła energii i nowe technologie to konieczny element strategii gospodarczej Polski, zwłaszcza w kontekście międzynarodowej rywalizacji o koszty produkcji. Tania i stabilna energia jest niezbędna, aby polski przemysł mógł konkurować z zagranicznymi rynkami.
– Musimy zwracać uwagę na ceny energii w Azji, w Stanach Zjednoczonych i w Europie – stwierdził Dąbrowski.
Zdaniem szefa ARP, aby sprostać wymaganiom globalnego rynku, należy inwestować w nowoczesne rozwiązania energetyczne oraz zapewniać odpowiednie warunki rozwoju w specjalnych strefach ekonomicznych.
– Chodzi o to, żebyśmy dzisiaj budując, myśleli o tym, jak te fabryki będą wyglądały przez następne dekady – dodał, podkreślając znaczenie planowania długoterminowego.