https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książnice złapane w sieć

Mateusz Boinski
Komputery, urządzenia wielofunkcyjne, laptop i rzutnik multimedialny - to tylko niektóre rzeczy, o które już wkrótce wzbogaci się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle.

Komputery, urządzenia wielofunkcyjne, laptop i rzutnik multimedialny - to tylko niektóre rzeczy, o które już wkrótce wzbogaci się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle.

<!** Image 2 align=right alt="Image 126490" sub="Dzięki realizacji programu komputeryzacji, biblioteki w powiecie nakielskim będą mogły poszerzyć swoją ofertę również dla dzieci i młodzieży Fot. Iwona Matusiak">Dzisiaj biblioteki to już nie tylko książki. Coraz częściej pojawiają się obok nich także komputery. Z technologicznym duchem czasu wkrótce pójdą także książnice z powiatu nakielskiego. Od listopada realizowany będzie Program Rozwoju Bibliotek, do którego przystąpiła również nakielska książnica. Wśród 255 bibliotek wiodących, w pierwszej turze do programu zakwalifikowały się 153 placówki.

- Projekt zakłada wyposażenie wszystkich placówek bibliotecznych w dwa zestawy komputerowe, drukarki, skanery, ksera, sieć bezprzewodową oraz tak zwany hot-spot, czyli publiczny punkt dostępu do Internetu - mówi Grażyna Ozga, dyrektorka biblioteki w Nakle.

Z zalet i możliwości Programu Rozwoju Bibliotek skorzystają również biblioteki, które - obok wiodącej - zgłoszono jako placówki partnerskie. Dzięki temu zestawy komputerowe otrzymają także biblioteki w Mroczy, Kcyni, Sadkach oraz ich filie.

- Jako biblioteka partnerska otrzymamy dwa zestawy komputerowe, które zostaną ustawione w naszych filiach - po jednym w Radziczu i Dębowie. Tam nie ma żadnego sprzętu. Cieszymy się, że jesteśmy w tym programie, ponieważ zwykle nie mamy pieniędzy na zakup komputerów. Priorytetem są książki - mówi Katarzyna Hass, kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadkach.

<!** reklama>Program przewiduje też 19 dni szkoleniowych dla pracowników bibliotek. Szkolenia dotyczyć będą promocji czytelnictwa i kultury, pracy z dziećmi i młodzieżą oraz nauki obsługi multimediów dostarczonych do placówek.

- Jest to dla nas duża pomoc. Nie mamy wystarczających środków, żeby opłacić szkolenia dla naszych pracowników. W ramach programu musimy tylko opłacić koszty dojazdu bibliotekarzy. Materiały, noclegi i wyżywienie mamy zagwarantowane - dodaje Grażyna Ozga.

Program będzie realizowany w Polsce w latach 2009-2013 przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która powstała w zeszłym roku. Na swoją działalność otrzymała 28 milionów dolarów od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ta z kolei została wsparta przez Fundację Billa Gatesa. Program Rozwoju Bibliotek wspierają też, między innymi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Biblioteka Narodowa. Adresatami są placówki publiczne w miastach i gminach, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy. W sumie z programu skorzysta ponad trzy tysiące polskich bibliotek.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski