Od 2000 roku Liceum Ogólnokształcące imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle co dwa lata pojawia się na liście najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.
<!** Image 2 align=right alt="Image 73100" sub="Czy któryś z uczniów klasy I h zechce powalczyć w którejś z olimpiad przedmiotowych? / Fot. Paweł Antonkiewicz
">Opracowanie przygotowują od dziesięciu lat dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy”.
- W pierwszym rankingu, w którym nas ujęto, w 2000 roku znaleźliśmy się na 118 miejscu - przypomina dyrektor szkoły, Paweł Darul. - Dwa lata później zajęliśmy najlepsze dotąd miejsce - 47, w roku 2004 187, dwa lata później 335. Teraz poprawiliśmy lokatę, bo sklasyfikowano nas na 284 miejscu.
O pozycji w rankingu, który przez dziesięć lat dorobił się w kraju znacznego prestiżu, decydują przede wszystkim szkolne sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Pod uwagę brano jednak nie tylko ich laureatów, ale także liczbę finalistów. Na miejsce w rankingu wpływa też wielkość szkoły.
<!** reklama>O powrocie na listę nakielskiego liceum zdecydowały sukces dwóch osób, dzisiaj już absolwentów. Laureatką olimpiady „Losy Polaków na Wschodzie” została Magdalena Olejarz, przygotowana przez Romana Swiątka i Violettę Hejzę. Do finału „Olimpiady teologii katolickiej” dotarł natomiast Michał Rapicki, z którym pracował ksiądz Krzysztof Kozłowski. - Nasi uczniowie w ostatnich latach osiągali sukcesy w następujących olimpiadach: geograficznej, polonistycznej, historycznej, „Losy Polaków na Wschodzie”, biologicznej i teologicznej - dodaje dyrektor. - Grupa 15 uczniów w bieżącym roku szkolnym zakwalifikowała się do udziału w olimpiadach na szczeblu okręgowym.
Wśród sklasyfikowanych 27 szkół z całego województwa, nakielskie liceum zajmuje 21 miejsce. Z terenu dawnego bydgoskiego lepszych od niego jest jedynie 5 bydgoskich szkół: LO nr VI, które w rankingu zajęło 17 miejsce i drugie w całym województwie, LO nr I (129, 8 w Kujawsko-Pomorskiem), LO Towarzystwa Salezjańskiego (150, 10), LO nr II (207, 13) i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (259, 17), dwie z Inowrocławia: I LO (41, 4) II LO (216, 14) i LO w Zespole Szkół Licealnych w Strzelnie (239, 16).
- Mamy jeszcze jeden powód do zadowolenia - dodaje Paweł Darul. - Oprócz olimpiad, o jakości nauczania w szkole świadczą też wyniki matur, a te od lat mamy lepsze od średniej liceów z kraju.