Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krytyka ministerialnych zapowiedzi kolejnej reformy systemu opieki zdrowotnej: te pomysły to abstrakcja

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Czy NFZ zostanie zlikwidowany?
Czy NFZ zostanie zlikwidowany? Tomasz Czachorowski
Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku, likwidacja NFZ oraz utworzenie sieci szpitali, które finansowane będą z budżetu państwa - to podstawowe idee reformy.

System ochrony zdrowia w Polsce od lat funkcjonuje źle, bo brakuje pieniędzy (specjaliści mówią o 35 mld złotych). Informacja Ministerstwa Zdrowia, przedstawiona podczas październikowego posiedzenia Rady do spraw Zdrowia Publicznego, potwierdza diagnozę - system trzeba zmienić.

Polacy żyją dłużej

Autorzy opracowania zauważają, że długość życia Polaków wydłużyła się i wynosi dla kobiet 62,2 lata, a dla mężczyzn 58,5 lat. Składa się na to m.in. spadek umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych, dobre efekty leczenia udarów mózgu oraz ustabilizowanie śmiertelności wśród pacjentów onkologicznych - utrzymuje się ona na poziomie 25 proc. Wyraźnie zauważalny jest też spadek liczby osób, u których stwierdza się choroby zakaźne.

Jednak odnotowano dramatyczny wzrost liczby chorób psychicznych, takich jak np. depresja i choroba Alzheimera. Badania wykazały, że ok. 6 milionów Polaków przynajmniej raz w życiu skarżyło się na występujące stany lękowe, drażliwość, spadek aktywności. W Polsce wzrosła też liczba samobójstw.

Zatem przed służbą ochrony zdrowia stają nowe problemy wynikające właśnie z faktu, że Polacy żyją dłużej i że coraz częściej cierpią na zaburzenia psychiczne. Oznacza to, co oczywiste, że należy rozwijać geriatrię i psychiatrię, które do tej pory traktowane były podrzędnie - także w Bydgoszczy.

Planowane zmiany

Niedawno minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiał założenia zmiany systemu. Planowana reforma zakłada: likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia i zastąpienie go nową administracyjną strukturą, zwiększenie nakładów do 6 proc. PKB oraz stworzenie sieci szpitali.

Minister zapowiedział również zmianę sposobu finansowania. Pieniądze mają być zabezpieczone na rachunku Państwowego Funduszu Celowego „Zdrowie”.

- Projektujemy, aby wzrost nakładów na ochronę zdrowia (…) rozpoczął się od 2018 r., a skończył w 2025 roku - powiedział dziennikarzom minister Konstanty Radziwiłł.

Hasła bez konkretów?

- Zapowiedzi ministra, który może nie ma żadnego pomysłu na rozwiązanie problemów, to tylko hasła - uważa senator Andrzej Kobiak (PO). - Mocno mnie to niepokoi, bo minister nie czuje presji społecznej. Służbę zdrowia trzeba zreformować teraz. Natychmiast! Niestety, także my - Platforma Obywatelska - zaniedbaliśmy ten temat.

Bez poparcia OZZL

Negatywnie plany ministra oceniają także lekarze.

- Bez wzrostu nakładów na ochronę zdrowia reforma nie ma sensu - uważa dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Likwidacja NFZ to abstrakcja. Funkcja płatnika pozostanie, zmieni się więc tylko nazwa. Może osoby.

Zdaniem dr. Krzysztofa Bukiela, nowy twór będzie zależny od ministra zdrowia.

- Wszystko jest dziś od ministra zależne, nawet agencja taryfikacji świadczeń medycznych - twierdzi przewodniczący OZZL.

Związek nie popiera również drugiego ważnego dla reformy założenia, czyli projektu tworzenia sieci szpitali.

- W 1999 roku odeszliśmy od budżetowej służby zdrowia - przypomina dr Krzysztof Bukiel. - Stwierdziliśmy wówczas, że nie był on skierowany na pacjenta, był korupcjogenny i nieefektywny. Teraz ogłasza się powrót do tej formy.

Przewodniczący OZZL uważa, że niedobrym rozwiązaniem będzie także likwidacja ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, co znacznie ograniczy dostęp pacjenta do tego typu usług.

- Minister zapowiada zwiększenie nakładów, ale dopiero w 2025 roku - przypomina dr Krzysztof Bukiel. - To też jest abstrakcja, ponieważ nie wiadomo, kto wtedy będzie rządził. Ten okres obejmuje przecież więcej niż dwie kadencje. Jeśli wzrost nastąpi dopiero za kilka lat, to dziś nic się nie zmieni na lepsze. Przypuszczam, że będzie jeszcze gorzej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!