
Kazimierz Jagiellończyk
Kazimierz Jagiellończyk, król Polski, był tym władcą, który najwięcej razy przebywał w Bydgoszczy. Odnotowano jego jedenaście wizyt, w zdecydowanej większości związane one były z prowadzoną wojną z Krzyżakami. Pierwsza z nich miała miejsce we wrześniu 1454 roku. Aż trzykrotnie król pojawiał się w Bydgoszczy w 1457 roku – w kwietniu, wrześniu i październiku. Po raz ostatni władca pojawił się pod koniec lipca 1468 roku, już po zawarciu pokoju. Przybył wówczas do Bydgoszczy na kilka dni z żoną Elżbietą i arcybiskupem gnieźnieńskim Janem Gruszczyńskim.

Fryderyk II Żelazny
Fryderyk II Żelazny, elektor brandenburski, dwukrotny kandydat do korony polskiej, do Bydgoszczy przybył we wrześniu 1455 roku podczas prowadzenia mediacji w trakcie wojny Polski z zakonem krzyżackim.

Eryk II
Eryk II, książę pomorski, władca księstwa słupskiego, następca zdetronizowanego króla Danii, Norwegii i Szwecji dotarł do Bydgoszczy 17 sierpnia 1466 roku w asyście 100 jeźdźców. Książę przybył tu na rokowania z królem Polski Kazimierzem Jagiellończykiem. Trzy dni później rozmowy zakończyły się podpisaniem porozumienia, w którym Eryk zobowiązał się nie przepuszczać przez swoje ziemie wrogów Polski.

Jan Olbracht
Jan Olbracht, król Polski, do Bydgoszczy przybył 22 maja 1501 roku, na kilkanaście dni przed swoją śmiercią w Toruniu na zaproszenie starosty bydgoskiego Andrzeja Kościeleckiego.