Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Król i rycerze opanowali starówkę

Michał Sitarek
Wczoraj odsłonięto pomnik Kazimierza Wielkiego. Świątecznym uroczystościom towarzyszył kupiecki jarmark, rycerskie walki i wyróżnienia.

Wczoraj odsłonięto pomnik Kazimierza Wielkiego. Świątecznym uroczystościom towarzyszył kupiecki jarmark, rycerskie walki i wyróżnienia.

<!** Image 2 align=right alt="Image 36545" sub="Ostatnia w mijającej kadencji sesja Rady Miasta była też okazją do nadania tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy księdzu dr. Zdzisławowi Lipińskiemu. W czasie okupacji uratował on wielu młodych ludzi">Królewski monument prezentuje się już w pełnej krasie. Granitowy cokół otacza mały park z brukowanymi alejkami. Jednak jeszcze wczoraj w południe montowano ostatnie granitowe płyty. Z trawnikami nie było problemu. Położono je z rolki.

- Zdążymy - zapewniał przedstawiciel miasta, Zdzisław Tylicki. - Na ulicy Pod Blankami rozciągnęliśmy też kilkudziesięciometrowy baner z rysunkami architektonicznych wizytówek naszego miasta. Przesłoni on do czasu remontu zdewastowane kamienice.

Tymczasem od rana na Długiej odbywał się kupiecki jarmark. Na stylizowanych stoiskach pojawiły się antyki, ekologiczne wędliny, miody, powidła i pieczywo. Chleby z wizerunkiem króla szybko się rozeszły. Przygrywał kataryniarz i zespół muzyczny. Przy bibliotece stanęły trzy zabytkowe samochody.

Długa powinna żyć

- Dopisała pogoda i klienci. W przyszłym sezonie takie imprezy chcemy organizować co dwa tygodnie. To najlepszy sposób na promocję Długiej - mówił zadowolony szef stowarzyszenia kupców „Bydgoska starówka”, Piotr Garsztka.

<!** reklama left>Pomysł podoba się prezydentowi i mieszkańcom - Jeśli kupcy mają więcej klientów, miasto też na tym korzysta. Jednak tu nie chodzi o pieniądze, ale ożywienie tego traktu - zapewniał Konstanty Dombrowicz, który odwiedził w południe jarmark.

- Długa powinna żyć. Mam nadzieję, że pomysł na jarmarki co dwa tygodnie wypali. Na ulicy Zaułek też powinny pojawić się stragany. To idealne miejsce na kramy z wikliną i antykami - podpowiadał kupcom jeden z mieszkańców Starego Miasta.

Ten dzień trzeba zapamiętać

Na wieczorne uroczystości zapraszała przewodnicząca Rady Miasta, Felicja Gwincińska. - Król w końcu zostaje u nas na stałe. Taki dzień trzeba zapamiętać. Po południu podczas uroczystej sesji wręczyła także tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy ks. kanonikowi Zdzisławowi Lipińskiemu. Kapłan urodził się w naszym mieście w 1922 roku. Podczas okupacji był harcerzem i studentem tajnego seminarium duchownego. Uratował wtedy wielu młodych ludzi. Sam za działalność konspiracyjną trafił do obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

Wieczorem odsłonięto pomnik. Monument poświęcił biskup Jan Tyrawa. Imprezę okrasiły pokazy walk rycerskich i występ chóru UKW. Na koniec rozbłysły sztuczne ognie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!