Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt budowlano-hipoteczny – na czym polega i jak działa? Sprawdź, jak wziąć kredyt, który pomoże w budowie domu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Kredyt budowlano-hipoteczny dzieli się na dwie fazy o różnej długości i różnych zasadach.
Kredyt budowlano-hipoteczny dzieli się na dwie fazy o różnej długości i różnych zasadach. Mikolaj Suchan / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Kredyt budowlano-hipoteczny łączy w sobie cechy kredytu hipotecznego i kredytu na budowę domu. To duża pomoc finansowa dla osób marzących o zamieszkaniu „na swoim”, jednak żeby ją uzyskać, trzeba spełnić określone warunki. Wyjaśniamy, jak działa to rozwiązanie oferowane przez banki, a także kto może liczyć na pieniądze.

Spis treści

Kredyt budowlano-hipoteczny – co to takiego i kto może go uzyskać?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt budowlano-hipoteczny to połączenie rozwiązań znanych z kredytu hipotecznego oraz kredytu budowlanego. W największym skrócie jest to produkt bankowy, który pozwala sfinansować budowę domu – w trakcie prac działa on jak kredyt na budowę, a po ich zakończeniu jak kredyt mieszkaniowy. W zależności od banku kredyt ten można przeznaczyć na cele takie jak budowa albo przebudowa domu (a także domku letniskowego), jak również zakup domu lub działki.

O omawiany kredyt można wnioskować w większości banków. Jego plusem jest zazwyczaj stosunkowo niskie oprocentowanie (zwłaszcza w porównaniu z kredytem gotówkowym). Może go uzyskać każdy klient, który spełnia następujące warunki:

  • dysponuje działką budowlaną,
  • posiada odpowiednią zdolność kredytową,
  • jest w stanie pokryć wkład własny,
  • przedstawi dokumenty wymagane przez bank.

Dwie fazy kredytowania – przed i po budowie domu

Kredyt budowlano-hipoteczny dzieli się na dwie wyraźne fazy. Pierwsza z nich – budowlana – trwa do momentu ukończenia budowy domu – w tym okresie transze kredytu są zwykle wypłacane w miarę kończenia kolejnych etapów prac (zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez inwestora), a inwestor spłaca tylko raty odsetkowe. Dzięki temu obciążenie finansowe w trakcie budowy jest mniejsze. Ta faza trwa zwykle kilka lat, jednak – co ważne – jej długość nie może przekroczyć 36 miesięcy.

W momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu (lub zgłoszenie zakończenia budowy urzędnikom) następuje faza druga – hipoteczna. Zobowiązanie przekształca się wówczas w dość typowy kredyt hipoteczny, kiedy to inwestor spłaca pełne raty kapitałowo-odsetkowe. Ta faza trwa zazwyczaj kilkadziesiąt lat.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Jakie formalności i dokumenty wiążą się z kredytem budowlano-hipotecznym?

Procedura wnioskowania o kredyt budowlano-hipoteczny jest podobna jak przy kredycie mieszkaniowym. Inwestor wybiera z bankowych ofert tę najkorzystniejszą i składa wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku (co trwa zwykle kilka tygodni) zostaje zawarta z bankiem umowa kredytowa, po czym następuje wypłacanie kolejnych transz kredytu.

Najwięcej wysiłku wymagać będzie od inwestora zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Ich lista wygląda zazwyczaj podobnie jak przy kredycie budowlanym. O szczegóły należy pytać w swoim banku, jednak najczęściej wymagane dokumenty to:

  • kosztorys budowy,
  • harmonogram prac budowlanych,
  • dziennik budowy,
  • projekt budowlany,
  • akt notarialny lub wpis do księgi wieczystej potwierdzający prawo własności do działki,
  • pozwolenie na budowę (jeżeli jest wymagane),
  • wypis oraz wyrys z rejestru gruntów,
  • wyciąg z konta bankowego,
  • zaświadczenie o zarobkach kredytobiorcy,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy lub roczne zeznanie PIT w przypadku osób z działalnością gospodarczą,
  • operat szacunkowy,
  • dowód osobisty wnioskodawcy.

Najważniejszym dokumentem jest kosztorys, który powinien przedstawiać szczegółowo planowane przez inwestora wydatki na każdym kolejnym etapie budowy. Bardzo zalecane jest, by dokument ten przygotował fachowiec – w przeciwnym razie może się okazać, że inwestor nie doszacował kosztów, a to oznacza problemy podczas budowy. Realistyczny musi być także harmonogram prac, ponieważ to od niego zależą terminy wypłaty transz kredytu. Opóźnienia względem harmonogramu mogą poskutkować wstrzymaniem finansowania.

Bank będzie kontrolował postępy na placu budowy

W przypadku kredytu budowlano-hipotecznego pieniądze są wypłacane w transzach w miarę postępów w budowie. Bank oczywiście nie będzie jednak opierał w tej kwestii wyłącznie na zapewnieniach inwestora, tylko skontroluje stan faktyczny.

Jak bank przeprowadza kontrole? Niekiedy wystarczy przedstawienie instytucji dokumentacji fotograficznej budowy oraz rozliczenie już poniesionych wydatków (np. dostarczenie faktur odnoszących się do wydatków poniesionych na prace i materiały budowlane). Zdarza się też, że bank zadowala się wglądem w dziennik budowy. Często idzie jednak o krok dalej i wysyła kogoś na plac budowy, by ocenił sytuację. Może to być pracownik banku lub np. rzeczoznawca majątkowy.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kredyt budowlano-hipoteczny – na czym polega i jak działa? Sprawdź, jak wziąć kredyt, który pomoże w budowie domu - RegioDom.pl