- Nowe rozwiązanie umożliwia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia u osoby poszkodowanej prowadzenie resuscytacji pod „nadzorem” aplikacji - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
Po wciśnięciu przycisku „asystent pierwszej pomocy i RKO” w aplikacji w naszym telefonie - uruchomi się głosowy algorytm postępowania z poszkodowanym. Każe nam sprawdzić bezpieczeństwo, wykonać połączenie na telefon alarmowy 112, wyznaczyć osoby do pomocy.
- Oprócz tego poinformuje nas, jak sprawdzić stan świadomości poszkodowanego, w jaki sposób udrożnić jego drogi oddechowe, a w przypadku braku oddechu nakaże nam rozpocząć uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego - mówi podinsp. Monika Chlebicz. - Będzie nawet liczyła i poda tempo uciśnięć klatki piersiowej poszkodowanego, powie kiedy i w jaki sposób wykonać u poszkodowanego oddechy ratownicze. Głos z aplikacji nakaże także szukanie najbliższego AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego.
Tego typu rozwiązanie w momencie wykorzystania go w sytuacji zagrożenia przyczyni się do wzrostu efektywności działań ratunkowych poprzez wysyłanie jasnych i czytelnych komunikatów głosowych z aplikacji zainstalowanej w naszym telefonie.
- Dodatek do aplikacji będzie dostępny od przyszłego tygodnia - zaznacza podinsp. Monika Chlebicz. - Aby uzyskać te udoskonalenia wystarczy „odświeżyć” zainstalowaną już aplikację lub ściągnąć nową. Aplikacja dostępna jest w „Sklep Play” i „App Store”.