Światowa Organizacja Zdrowia o swojej decyzji poinformowała na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Szef WHO tłumaczył ją troską o rozprzestrzenianie się wirusa w krajach, gdzie służba zdrowia jest na słabszym poziomie.
- Nie wiemy, jakie szkody może wyrządzić wirus w takich krajach - mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Koronawirus w Chinach
Jak dotąd potwierdzono już co najmniej 170 zgonów po zarażeniu się koronawirusem. Tysiące osób może być zarażonych.
W Europie koronawirus pojawił się w dwóch krajach: w Niemczech i we Francji. W Polsce było kilkanaście podejrzeń występowania koronawirusa u pacjentów, którzy wrócili z Chin, ale na razie (30.01.2020 r.) żaden się nie potwierdził.
Koronawirus 2019-nCoV. Aktualne mapy zachorowań (aktualizowane co 2 godziny)
Czerwonymi punktami zaznaczono skupiska zachorowań. Im większy obszar, tym więcej zarażonych osób się na nim znajduje.
Koronawirus w Polsce - to tylko kwestia czasu
- Koronawirus prędzej czy później dotrze do Polski i to nie będzie nic nadzwyczajnego, jesteśmy na to przygotowani - powiedział w środę, 29 stycznia minister zdrowia Łukasz Szumowski. Potwierdzone przypadki zarażenia nim odnotowano już w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze, Wietnamie, Japonii, a także USA, Kanadzie, Sri Lance, Arabii Saudyjskiej, Australii, Nepalu, Francji i Niemczech. Pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Koronawirus Polska
Osoba z woj. kujawsko-Pomorskiego przebywa w szpitalu z podejrzeniem koronawirusa - poinformował 28 stycznia na antenie TVP3 Bydgoszcz J. Kasprzak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Chory wracał z Australii z międzylądowaniem w Chinach. Jednak po powrocie z podróży miał objawy grypopodobne, to go zaniepokoiło i sam zgłosił się do szpitala. Trafił do lecznicy w Świeciu, która nie udziela informacji o pacjencie, ale zapewnia, że zagrożenia nie ma.
Koronawirus - co to jest?
Koronawirusami nazywane są wirusy z podrodziny Coronavirinae. To wirusy, których nosicielami są zwierzęta, najczęściej ptaki i ssaki. Nazwa "koronawirus" związana jest z charakterystyczną pierścieniową budową wirusa, widoczną pod mikroskopem. Pierścień ma charakterystyczne wypustki, przypominające koronę.
ZOBACZ TAKŻE:Wirus z Chin w Polsce? Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Koronawirus w końcu pojawi się w naszym kraju
Wirusy z podrodziny Coronavirinae powodują u ludzi choroby, których objawy przypominają przeziębienie i grypę, ale powikłania mogą doprowadzić do śmierci.
Koronawirus - objawy
Zarażeni koronawriusem z Wuhan mają gorączkę, odczuwają zmęczenie, suchy kaszel. U jednego z zakażonych, 45-letniego mężczyzny przed zdiagnozowaniem zarażenia wystąpiła trzydniowa biegunka. U mężczyzny zdiagnozowano również zapalenie płuc. U części innych pacjentów z wirusem z Wuhan także nie występowały typowe objawy zakażenia dróg oddechowych, ale pojawiały się takie objawy, jak:
- bóle głowy
- kołatanie serca
- ucisk w klatce piersiowej
- zapalenie spojówek
- bóle kończyn
- bóle mięśni dolnej części pleców
Jak można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV?
Koronawirusem najprawdopodobniej można zarazić się drogą kropelkową od ludzi, ale także od zwierząt. Wirus przenosi się na człowieka w chwili kontaktu z wydzielinami osoby zakażonej lub zakażonego zwierzęcia.
