W poniedziałek (16 marca) prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zwołał konferencję poświęconą działaniom miasto w związku z epidemią koronawirusa. Konferencja odbywa się online za pośrednictwem Facebooka.
Prezydent Rafał Bruski przekazał, że w Bydgoszczy przygotowano 8 placówek, wyznaczonych do przeprowadzania kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem. Są to głównie bursy i internaty. Łączna liczba miejsc w tych 8 obiektach to około 1000. Przykładowo bursa Zespołu Szkół Drzewnych jest już gotowa na przyjęcie prawie 200 osób.
Adam Dudziak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego poinformował, że od piątku 13 marca na terenie Bydgoszczy w kwarantannie przebywa 9 osób, to pracownicy jednej z bydgoskich firm. Z kolei prezydent Bruski dodał, iż są to osoby, które wróciły z Włoch i nie chciały odbywać kwarantanny w swoich domach, więc skorzystały z możliwości przygotowanych przez miasto. Ich kwarantanna potrwa do 27 marca.
Prezydent Rafał Bruski odpowiadając na pytania dziennikarzy zaznaczył też, że Straż Miejska w Bydgoszczy nie prowadzi kontroli osób przebywających w kwarantannie. Takie uprawnienia ma tylko Policja.
- Zarówno w przypadku kwarantanny w tych miejscach jak i kwarantanny, które prowadzone są też w domach, miasto zabezpiecza wyżywienie oraz odbiór odpadów. Bardzo ważne jest, aby nie mieszać odpadów z kwarantanny ze śmieciami komunalnymi. Odpady z kwarantanny będą utylizowane wyłącznie w tych miejscach, które są przygotowane do odbioru odpadów medycznych - zapewnił prezydent Rafał Bruski.
Zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz poinformowała, że Urząd Miasta uruchomił specjalną pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców na czas zagrożenia koronawirusem. Wsparcie osób potrzebujących prowadzona jest dwutorowo. Po pierwsze jest to wsparcie systemowe realizowane przez cały rok, po drugie pomoc dodatkowa związana z epidemią koronawirusa.
- W ramach całorocznej, systemowej pomocy usługami opiekuńczymi objętych jest ponad 700 mieszkańców Bydgoszczy, którymi z ramienia MOPS zajmuje się 139 opiekunek. Staramy się skoncentrować obecnie to wsparcie na takich osobach, które nie mają już żadnej pomocy ze strony bliskich i rodziny - mówiła Iwona Waszkiewicz.
W ramach działań MOPS przygotowywane są też gorące posiłki. Z tej formy wsparcia korzysta obecnie ok. 700 osób. Posiłki wydawane są w punktach lub dostarczane bezpośrednio do domów.
Dodatkowa pomoc dla seniorów i osób niepełnosprawnych realizowana w Bydgoszczy to usługa która polega na pomocy wolontariuszy w zrobieniu zakupów spożywczych i lekarstw. Zapotrzebowanie można zgłaszać telefonicznie w Biurze Zdrowia i Polityki Społecznej UMB, pod numerami telefonów: 668834007 oraz 668834006 od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 20:00. - Ta usługa przygotowana została z myślą o osobach, które nie mają pomocy sąsiadów lub bliskich z rodziny - informuje wiceprezydent Iwona Waszkiewicz.
Prezydent Rafał Bruski poinformował, że Urząd Miasta Bydgoszczy pracuje normalnie, ale został ograniczony bezpośredni kontakt petentów z urzędnikami. Sprawy należy załatwiać telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej. A dodatkowo na terenie miasta funkcjonują 4 biura podawcze, w których można zostawić dokumenty, a także zostawić swój numer telefonu i umówić się na kontakt z urzędnikiem. - Już od kilki lat w naszym urzędzie jest możliwość elektronicznego załatwiana spraw urzędowych, m.in. składania wniosków online. Wiele spraw można załatwić w całości bez konieczności przychodzenia do urzędu. Wszystko odbywa się mailowo - zapewnił Rafał Bruski.
Zapytany o zawieszenie miejskich inwestycji w związku z zagrożeniem koronawirusem, Rafał Bruski odpowiedział: - Od żadnego z wykonawców nie otrzymaliśmy na razie sygnałów, aby planowali przerwać prace.
Podobnie sytuacja wygląda z prowadzonymi przez miasto przetargami: - Obecnie nie przewidujemy w tym zakresie żadnych zmian, choć sytuacja jest dynamiczna - stwierdził prezydent Bruski.
Prezydent Bydgoszczy odniósł się też do kwestii funkcjonowania miejskich przychodni: - Ani do mnie ani do Wydziału Zarządzania Kryzysowego nie dotarły sygnały, aby przychodnie nie pracowały, ale decyzjami wojewody oraz sanepidu zostały nałożone specjalne procedury zapewniające bezpieczeństwo przy jednoczesnym wykonywaniu usług medycznych.
Na koniec prezydent Bruski powiedział, że w Bydgoszczy zostanie utworzone laboratorium, w którym będą badane próbki na obecność koronawirusa. Pozwoli to skrócić czas oczekiwania na wynik badań, który dotychczas wynosił 24 lub 36 godzin dla próbek wysyłanych w Bydgoszczy do innych miast.
