Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa przy ul. Toruńskiej 55-57 w Bydgoszczy - to właśnie tam - a nie, jak początkowo planowano, w Collegium Medicum UMK - 14 kwietnia odbędzie się konferencja "Wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku", organizowana w ramach Bydgoskich Dni Bioetycznych.
Przypomnijmy, kilka tygodni temu na stronie internetowej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy pojawiła się informacja na temat konferencji bioetycznej, która miała się odbyć 14 kwietni w auli CM, a której gośćmi miały być między innymi Kaja Godek, znana z walki o całkowity zakaz aborcji w Polsce (do Bydgoszczy przyjedzie z wykładem "Troska o życie każdego dziecka poczętego jako wyzwanie dla państwa i społeczeństwa") oraz Marzena Nykiel, redaktor naczelna "wPolityce.pl" (na konferencji ma wygłosić odczyt "Zagrożenia bioetyczne, kulturowe i socjologiczne ideologii gender").
"Wchodzicie w butach do życia kobiet". Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego w Sejmie
Źródło:
TVN 24
Między innymi kujawsko-pomorskie struktury partii Razem uznały, że konferencji nie można nazwać naukową, w związku z czym nie powinna być organizowana na publicznej, medycznej uczelni. - Jedną z osób, które mają wygłosić tam wykład, jest Marzena Nykiel, redaktor naczelna „wPolityce.pl”, słynąca głównie z ataków na wyimaginowaną ideologię gender - mówi przedstawiciel toruńskiego okręgu Razem Michał Musielak. - Wśród zaproszonych gości jest też Błażej Kmieciak, działacz Ordo Iuris - organizacji postulującej całkowity zakaz aborcji i karanie kobiet więzieniem za przerwanie ciąży. Naszym zdaniem taki dobór gości ewidentnie świadczy o tym, że ma to być nie naukowa dyskusja, lecz agitacja za religijnym, fundamentalistycznym poglądem.
Organizatorami konferencji są Komisja Bioetyczna Bydgoskiej Izby Lekarskiej i II Katedra Kardiologii Collegium Medicum UMK, a przewodniczącym i kierownikiem naukowym wydarzenia jest prof. Władysław Sinkiewicz. Konferencji patronuje natomiast prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej, dr n. med. Stanisław Prywiński. Patronowała także prorektor ds. CM, prof. dr hab. n. med. Grażyna Odrowąż-Sypniewska.
Partia Razem napisała petycję w sprawie odwołania konferencji na Collegium Medicum. Podpisało się pod nią ok. 950 osób i trafiła między innymi do rektora UMK, prof. Andrzeja Tretyna. Ten zareagował szybko.
- Uniwersytet jest miejscem wymiany poglądów i ich konfrontowania, nie może jednak być tak, że kwestie światopoglądowe są przedstawiane w sposób, który może sugerować, że mają charakter naukowy - powiedział nam dzień po złożeniu przez Razem petycji dr Marcin Czyżniewski, rzecznik uczelni. - Pani prorektor ds. CM, prof. dr hab. n. med. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, wycofa swój patronat nad tym wydarzeniem. Poprosi również Bydgoską Izbę Lekarską, by ta zmieniła lokalizację konferencji na inną.
Tak właśnie się stało. Ostatecznie konferencja zostanie zorganizowana w sali Auditorium Maximum KPSW.
Osoby urodzone w te dni tygodnia są najwierniejszymi partner...
