Spis treści
Co zajmuje komornik?
Komornik prowadzi egzekucję długów na polecenie wierzyciela. Musi je poprzedzić tytuł wykonawczy wydany przez sąd. W pierwszej kolejności komornik zwykle zajmuje konto dłużnika oraz jego wynagrodzenie. W zasadzie może zająć niemal wszystkie środki wpływające na konto. Jeśli egzekwowany jest dług powstały na skutek braku spłaty alimentów, komornik zajmuje 100 proc. wpływów na konto, niezależnie od tego, z jakich źródeł pochodzą.
Jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?
W przypadku innych zobowiązań jest kwota wolna od zajęcia. Do dyspozycji dłużnika zostać powinna równowartości 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. Od lipca 2023 roku jest to 2700 zł miesięcznie. Generalnie nadwyżkę ponad tę kwotę komornik może zająć. Są jednak pewne wyjątki i świadczenia, których komornik nie przejmuje.
Zobacz w galerii czego nie może zająć komornik
Świadczenia socjalne, jakie komornik może zająć:
- zasiłek macierzyński
- zasiłek chorobowy
- świadczenie rehabilitacyjne
- zasiłek pogrzebowy
- zasiłek dla bezrobotnych, ale wyłącznie przy egzekucji alimentów
Komornik może zająć 25 proc. wyżej wymienionych świadczeń, jeśli prowadzona jest egzekucja niealimentacyjna. W przypadku ścigania alimentów kwota ta wzrasta do 60 proc.
Czytaj w serwisie:
Ile wynosi odprawa emerytalna? Kto i na jakich zasadach otrzyma odprawę z zakładu pracy
Jest lista imion niezalecanych dla dziecka Rada Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk opiniuje nadawanie imion
