Wizyta komornika to konsekwencje niespłacania zaciągniętych zobowiązań. Po wyroku sądowym komornik pilnuje, aby dłużnik oddał dług. Pierwszymi krokami będzie polubowne rozwiązanie problemu. Jeśli dłużnik będzie unikał spłaty wówczas komornik może zdecydować się na zajęcie i zlicytowanie majątku.
- Przeczytaj: Takie są długi, których nie trzeba spłacać! Sprawdźcie, jakich długów nie będzie trzeba spłacać w 2024 roku
Co jest zwolnione z licytacji komorniczych w 2024 roku?
Oczywiście komornik nie zostawi dłużnika w samych skarpetkach. Przepisy prawa chronią nawet dłużników i zapewniają im możliwość przeżycia w trudnej sytuacji. Oznacza to, że komornik nie ma prawa zabrać dłużnikom wszystkiego. Sprawdźcie w galerii poniżej co jest zwolnione z zajęć komorniczych w 2024 roku:
Ile może zabrać komornik?
Wbrew pozorom komornik w pierwszej kolejności zajmie dłużnikowi konto bankowe, a nie od razu przeprowadzi licytacje jego majątku. Do licytacji komorniczej dochodzi, kiedy wszelkie inne sposoby na odzyskanie zadłużenia zawiodą.
Komornik ma prawo zając pieniądze na koncie bankowym, ale musi zostawić 75% najniższego wynagrodzenia. Od 1 lipca 2024 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 3225 zł (75% z 4300 zł). Jeśli na koncie dłużnika znajduje się wyższa kwota to wszystko powyżej kwoty 3225 złotych może zająć komornik. Limit dotyczy wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę. W przypadku umów cywilno-prawnych nie obowiązują limity. A w przypadku dłużników alimentacyjnych nie obowiązuje ta sama kwota wolna od potrąceń. Komornik może zabrać do 60% wynagrodzenia, które wpływa na konto bankowe.
Warto wiedzieć, że komornik nie ma dostępu do konta dłużnika, więc nie wie skąd pochodzą pieniądze, oznacza to, że może dojść do sytuacji gdy zajmie pieniądze zwolnione z zajęć komorniczych. Wówczas należy go poinformować o takiej sytuacji. W ciągu 3 dni niesłusznie zajęte pieniądze powinny zostać zwrócone.
Co może komornik?
Komornik, aby odzyskać dług ma dość szeroki wachlarz możliwości, w trakcie egzekucji, komornik ma prawo między innymi:
- wejść na posesję dłużnika czy do mieszkania pod jego nieobecność,
- wynająć ślusarza do otwarcia zamków,
- przeszukać lokal i wszelkie schowki,
- a także przeszukać samego dłużnika.