Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny miesiąc ze spadkiem bezrobocia. "Na rynku pracy nie widać już negatywnych skutków pandemii Covid-19"

OPRAC.: Redakcja
Ekspertka w swoim komentarzu zauważa, że koszty związane z uzupełnieniem istniejącego wakatu będą coraz wyższe.
Ekspertka w swoim komentarzu zauważa, że koszty związane z uzupełnieniem istniejącego wakatu będą coraz wyższe. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Bezrobocie na koniec lipca 2021 r. wyniosło 5,8 proc. - Obecnie na rynku pracy nie widać już negatywnych skutków pandemii Covid-19- zwraca uwagę w swoim komentarzu ekspertka. Jednocześnie dodaje, że największym wyznaniem dla pracodawców jest obecnie ograniczenie rotacji i pozyskanie nowych pracowników.

- Niski poziom bezrobocia rejestrowanego, w niektórych powiatach nawet poniżej 3 proc,, jest jedną z danych świadczących o wysokim popycie na pracę. Pracodawcy z jednej strony obniżają wymagania wobec kandydatów do pracy, licząc się z koniecznością inwestycji w przygotowanie przyszłego pracownika do realizacji zadań zawodowych, a jednocześnie podnoszą wynagrodzenia chcąc zapobiegać rotacji zatrudnionych i stworzyć możliwość pozyskiwania nowych pracowników, szczególnie tych o poszukiwanych kwalifikacjach- zwraca uwagę w przesłanym komentarzu Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy, Konfederacja Lewiatan.

Ekspertka powołując się na dane BAEL opublikowane przez GUS, zwraca uwagę, że w II kwartale 2021 roku osób pracujących w wieku 15–89 lat było 16 597 tys., co oznacza wzrost względem poprzedniego kwartału o 164 tys., tj. o 1 proc. - Osoby pracujące stanowiły 55,6 proc. ludności w wieku 15–89 lat. W porównaniu z I kwartałem 2021 r. wskaźnik ten wzrósł o 0,6 p. proc.- zauważa.

Jej zdaniem, na wartość wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 15-89 lat niewątpliwie mają wpływ ambicje edukacyjne młodych Polaków, ponieważ okres nauki nie zawsze jest łączony z pracą zawodową oraz nadal stosunkowo niski wiek przechodzenia na emeryturę (szczególnie kobiet).

- Analizując strukturę zatrudnienia według branż widać wyraźny wzrost liczby pracujących w stosunku do I kwartału 2021 w handlu hurtowym i detalicznym, naprawie pojazdów samochodowych, włączając motocykle (o 110 tys.), administracji publicznej i obronie narodowej; obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych (o 52 tys.) oraz działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej (o 37 tys.). Największy spadek dotyczył pracujących w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie (o 65 tys.) oraz przetwórstwie przemysłowym (o 37 tys.). Dane są o tyle zaskakujące, że wiele się mówi o popycie na pracowników w produkcji, tymczasem to przede wszystkim handel i usługi potrzebują pracowników. Większość pracujących pracuje w oparciu o umowę o prace na czas nieokreślony (84,5 proc., tj. 11293 tys.). W porównaniu do I kwartału wartość tego wskaźnika zwiększyła się o 0,7 pp.- wylicza.

Fedorczuk przyznała także, że na rynku pracy "nie widać już negatywnych skutków pandemii Covid-19". - Systematycznie spadające bezrobocie i towarzyszący mu wzrost przeciętnej płacy oraz rosnąca liczba pracujących oznacza, że największym wyznaniem dla pracodawców jest obecnie ograniczenie rotacji i pozyskanie nowych pracowników- komentuje.

Dodaje, że koszty związane z uzupełnieniem istniejącego wakatu będą coraz wyższe. - Bez skutecznych programów aktywizacji osób obecnie pozostających poza rynkiem pracy i adekwatnej do obecnej sytuacji polityki migracji zarobkowych, polski rynek pracy będzie musiał zmierzyć się z negatywnymi skutkami braku rąk do pracy- prognozuje.

Według ekspertki, jednym z rozwiązań jest automatyzacja procesów produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejny miesiąc ze spadkiem bezrobocia. "Na rynku pracy nie widać już negatywnych skutków pandemii Covid-19" - Portal i.pl