https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna fala upałów w Bydgoszczy. Zadbajmy nie tylko o siebie, ale też o zwierzęta

Krzysztof Wypijewski
Mariusz Kapała
Synoptycy prognozują, że w najbliższy weekend temperatura w Bydgoszczy ma oscylować w granicach 30 stopni Celsjusza. To duże niebezpieczeństwo nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt domowych, które narażone są na odwodnienie, przegrzanie, a nawet udar cieplny.

Poranne spacery przed nadejściem wysokich temperatur, kąpiele w jeziorach i innych akwenach, utrzymywanie niskich temperatur w domu - to tylko niektóre czynności, o jakie powinni zadbać właściciele czworonogów. Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie.

Spacerujemy skoro świt, a jeśli musimy w środku dnia, tylko po terenach, gdzie jest dużo cienia. Starajmy się nie chodzić po asfalcie i innych nawierzchniach, które szybko się rozgrzewają.

- Zawsze bądźmy czujni i obserwujmy naszego psa. Oznaki przegrzania to m.in. nadmierne dyszenie, ślinienie się, osłabienie, wymioty i dezorientacja - mówi dr inż. Katarzyna Perz, specjalistka żywienia w firmie HiProMine, a prywatnie właścicielka sześciu owczarków staroniemieckich i dwóch kotów.

- Trzeba takie zwierzę przede wszystkim zabrać ze słońca, ochłodzić, ale nie bardzo zimną wodą, przede wszystkim łapy i dać do picia wodę, ale też nie lodowatą, zimną, żeby szok termiczny nie był zbyt wielki. Jeżeli pies ma oczopląs, ślini się, no to to jest wskazówka, żeby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii – podkreśla w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz Izabella Szolginia, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy.

Specjaliści zwracają także uwagę na prawidłowe żywienie. - Dieta musi być zbilansowana i powinna zwierzętom dostarczać wszelkich niezbędnych składników pokarmowych – wyjaśnia Katarzyna Perz. - Szczególną uwagę należy zwracać na bezpieczeństwo psiej czy kociej karmy. Wysokie temperatury czy wilgotność sprzyjają rozwojowi patogenów. Istotny jest zatem sposób przechowywania karmy, by podawać pupilom jedzenie bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. W upalne dni karma może się zepsuć nawet w kilka godzin, zatem jeśli pies lub kot mają do niej stały dostęp, musimy bacznie pilnować jakości pożywienia – tłumaczy.

To też może Cię zainteresować

Ekspertka nie zaleca podróży z psem w aucie, autobusie lub pociągu. Jeśli jednak nie ma innej opcji, trzeba ten wyjazd do niego dostosować. Zwierzaki nie pocą się jak ludzie, ale „dyszą”, żeby się ochłodzić. Dlatego zalecane są większe kagańce na czas podróży.

  • Pod żadnym pozorem w czasie upałów nie pozostawiajmy zwierzaków w samochodzie! W zamkniętym pojeździe, zaparkowanym na słońcu, temperatura wzrasta nawet do 60 stopni. Pozostawianie zwierząt w nagrzanym samochodzie jest karalne. Zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt, pozostawienie zwierzaka w aucie podlega pod znęcanie się. [b]W artykule 35 ust.1a określona jest kara - właścicielowi grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat.[

/b]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski