Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze w Kujawsko-Pomorskiem. Sanepid ostrzega i podpowiada, jak się chronić

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/JerzyGorecki
Lasy, parki, działki rekreacyjne - to ostatnio ulubione miejsca wypoczynku. Nie jesteśmy jednak tam sami i w pełni bezpieczni. Wiosna i jesień to ulubione pory kleszczy. Wtedy są najaktywniejsze. Na terenie kujawsko-pomorskiego w ubiegłym roku na boreliozę zachorowało 471 osób, w 2021 roku odnotowanych zostało 49 przypadków – podaje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Przypomina, że są dostępne szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko podczas wypoczynku, ale i w czasie pracy. Borelioza należy do jednej z częściej występujących chorób zawodowych rolników. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy ostrzega przed tymi pajęczakami.

Choroby powodowane przez kleszcze: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza

- Na przestrzeni ostatnich dwóch lat odnotowaliśmy na terenie naszego województwa zaledwie dwa przypadki kleszczowego zapalenia mózgu, które miały miejsce w 2019 roku - mówi Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy.

Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza i występuje znacznie częściej. Jakie daje objawy?

  • Pierwszym objawem u części zakażonych (ok. 40-60% przypadków) jest pojawiający się na skórze wokół miejsca żerowania kleszcza nie bolesny rumień wędrujący, czerwony lub czerwonawy, okrągły lub owalny, powiększający się dość znacznie, a potem samoistnie zanikający.
  • Zakażenie początkowo przebiega bezobjawowo, niekiedy obecne są łagodne objawy grypopodobne.
  • Po etapie wczesnym może rozwinąć się dalsza infekcja (etap rozsiany), w przypadku neuroboreliozy może to być jednostronne porażenie nerwu twarzowego, bóle głowy, bóle korzonkowe.
  • W innych postaciach boreliozy może dojść do zapalenia dużego stawu, najczęściej kolanowego, znacznie rzadziej choroba atakuje serce lub narząd wzroku.

- Pamiętajmy, że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony, to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka, będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie. Na terenie kujawsko-pomorskiego w ubiegłym roku na boreliozę zachorowało 471 osób, w 2021 roku odnotowanych zostało 49 przypadków – dodaje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Inne choroby powodowane przez kleszcze:

  • anaplazmoza granulocytarna,
  • babeszjoza,
  • dur powrotny,
  • gorączka plamista Gór Skalistych,
  • gorączka śródziemnomorska,
  • gorączka Q,
  • kleszczowa gorączka Kolorado,
  • ospa riketsjowa,
  • tularemia.

Kiedy szczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu? Gdzie najczęściej występują kleszcze? Które miejsca sprawdzać po powrocie do domu?

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kleszcze w Kujawsko-Pomorskiem. Sanepid ostrzega i podpowiada, jak się chronić - Gazeta Pomorska