Darmowe badania, prowadzone w ramach różnych akcji zdrowotnych, to dla wielu okazja do szybkiej diagnozy i uratowania zdrowia.
W wakacje - i nie tylko - na terenie miasta i województwa będzie prowadzonych wiele i co ważne - darmowych programów konsultacyjnych i badan specjalistycznych.
W przeciwieństwie do badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, każdy, kto spełnia warunki programu, zostanie zbadany. Jednym z takich badań jest wykrywanie zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C. - Do realizacji programu przystępujemy po raz pierwszy. Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie, które może być powodem wystąpienia marskości wątroby oraz raka. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia - mówi marszałek Piotr Całbecki.<!** reklama>
- Nie stosujemy żadnych ograniczeń, jeśli ktoś kwalifikuje się do grupy docelowej, na pewno zostanie przebadany - zapewnia Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa. - Limity są wysokie, dla każdego wystarczy miejsca.
Urząd przygotował fundusze na zbadanie aż 6,8 tysiąca pacjentów.
NFZ z kolei finansuje program profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz program badań prenatalnych (szczegóły m.in. na stronach szpitala im. Biziela).
Cały czas trwają też zapisy na badania w ramach kolejnej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu profilaktycznego, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. Więcej informacji na temat darmowych programów badań znaleźć można na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl i witrynach bydgoskich szpitali. (BOB)