
LPKiW „Myślęcinek”, dzięki opadom śniegu, stał się „saneczkarskim centrum”. To ostatni weekend ferii i przygotowanych z tej okazji atrakcji w zoo, jak: szukanie kolorowej skrzyni w godz. 10-14 czy tabliczek z zadaniami „Zimowy zawrót głowy”. W godz. 10-15.30 rozpalane jest też ognisko.
W ferie zimowe - włącznie z niedzielą, 17 stycznia - zoo w Myślęcinku czynne jest codziennie w godz. 10-16 i czekają specjalnie przygotowane atrakcje.
Odwiedzając zoo z rodziną warto w godz. 10-14 poszukać kolorowej skrzyni, w której znajdują się eksponaty. Trzeba odgadnąć, co zostało w niej umieszczone i wrócić do kasy zoo, by podać prawidłową odpowiedź. Pierwsze 4 drużyny otrzymają książkę i komplety edukacyjnych zakładek do książek, pozostałe drużyny komplety edukacyjnych zakładek do książek + drobny gadżet (do wyczerpania zapasu).
Na terenie zoo w godz. 10-15.30 rozpalane jest ognisko i udostępniane są kijki (prowiant we własnym zakresie). Oczywiście, należy pamiętać o zasadach związanych z obostrzeniami w związanymi z sytuacją epidemiologiczną.
Na terenie zoo można też wziąć udział w zabawie „Zimowy zawrót głowy, czyli zadania śnieżnej sowy” - są porozwieszane tabliczki z zadaniami, na stronie internetowej zoo i w kasie zoo do pobrania jest karta zabawy.

W ostatni weekend ferii Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza dzieci i młodzież wraz z rodzicami na spektakl „Kopciuszek” z udziałem Katarzyny Figury. W piątek sztuka transmitowana jest na żywo, w sobotę można obejrzeć zapis streamingu na platformie VOD.
Współczesną baśń o Kopciuszku w reż. Łukasza Gajdzisa to „błyskotliwa, familijna opowieść o dojrzewaniu i wchodzeniu w relacje, o znaczeniu dialogu i chęci milczenia, w końcu - o postrzeganiu siebie przez pryzmat własnych doświadczeń, które nigdy nie przestają zaskakiwać”.
W bydgoskiej inscenizacji „Kopciuszka”, oprócz aktorów Teatru Polskiego, od początku gościnnie występuje gwiazda filmowa i teatralna - Katarzyna Figura, kreując postać macochy. Znana aktorka wystąpi na żywo w spektaklu transmitowanym z bydgoskiej sceny w piątek (15 stycznia 2021 r.) o godz. 18. Transmisja oczywiście na www.vod.teatrpolski.pl.
W sobotę (16 stycznia) od godz. 18 nagranie streamingu spektaklu przez 24 godziny. By móc oglądać spektakle na VOD, należy założyć konto, zalogować się i wykupić wirtualny bilet (jeden dla wszystkich domowników).
Spektakl jest przeznaczony dla rodzin z dziećmi od 10. r. ż.

W sobotę (16 stycznia) o godz. 17.00 na Facebooku i kanale YouTube Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury coś dla miłośników świątecznych tradycji Bożego Narodzenia. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wystąpi w kolędniczym widowisku, natomiast o tradycji kolędowania opowie etnografka Hanna Łopatyńska.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę (16 stycznia) na wydarzenie online, które będzie wprowadzaniem do Wojewódzkiego Przeglądu Grup Kolędniczych „Gwiazdo Betlejemska Prowadź”, jaki będzie organizowany w Bydgoszczy od przyszłego roku.
- Proponujemy krótki wykład Hanny Łopatyńskiej z Muzeum Etnograficznego w Toruniu na temat tradycji kolędowania w Polsce. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną eksponaty muzealne dotyczące kolędowania. Drugą częścią będzie widowisko kolędnicze w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska Ziemia Bydgoska z wykorzystaniem charakterystycznych postaci i maszkary zwierzęcej - zapowiada Marta Wierzbiańska, kierownik Działu Artystycznego Pracownia Muzyki KPCK, zapraszając na profil Facebook Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz kanał YouTube KPCK.
Więcej o idei przeglądu pisaliśmy tutaj

Jak co niedzielę po regionalne produkty, ekożywność i rękodzieło można wybrać się na Frymark bydgoski, którego wystawców w godz. 10-14 spotkamy przy ul. Gdańskiej 8. Uwaga, ze względu na zapowiadany na niedzielę kilkunastostopniowy mróz, większość straganów znajdować się będzie wewnątrz budynku BCF (na parterze).
Frymarkowi wystawcy jak zwykle oferować będą swe specjały, wśród których nie brakuje przetworów, zakwasów, zup, serów, wędlin czy świeżych wypieków, w tym ekologicznego pieczywa. Jak zwykle będzie oferta dla łasuchów - czekolady, makaroniki, ciasta i torciki - także w wersji wege. Oczywiście są i świeże jaja, i warzywa. Makarony, herbaty, zioła, przyprawy, miody oraz wiele innych. Z racji mrozu, który ma być całkiem tęgi, pewnie będzie też coś, by się rozgrzać.
Rękodzielnicy oferują ręcznie wykonane przedmioty - oryginalnie wyglądające i użyteczne jednocześnie. Zaś lokalni wytwórcy proponują naturalne kosmetyki w nieszablonowych formach i opakowaniach.