
BFM w koronie. Sinatra Wodecki w aranżach Herdzina. Sztaba famijlijnie
Trwa Bydgoski Festiwal Muzyczny w koronie, którego koncerty przy ograniczonej liczbie osób (maks. 150 na widowni) odbywają się w Filharmonii Pomorskiej (bilety w kasie FP oraz na www.bilety24.pl), a także są transmitowany na żywo na YouTube Filharmonii Pomorskiej (dostępne przez 24h po premierze).
W ten weekend dwa kolejne wyjątkowe wieczory muzyczne. W piątek (25.09.) o godz. 19 koncert pt. „Sinatra Wodecki - Wodecki Sinatra”, podczas którego znane nam utwory usłyszymy w aranżacjach przygotowanych specjalnie na festiwal przez Krzysztofa Herdzina, który stanie za dyrygenckim pulpitem. Krzysztof Herdzin Big Band waz z Capellą Bydgostiensis wykona utwory.
W programie BFM w koronie nie brać też propozycji dla rodzin z dziećmi od lat 6. W niedzielę (27 bm.) o 17.00 charyzmatyczny kompozytor, dyrygent, Adam Sztaba poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, która wykona Poloneza Wojciech Kilar z filmu „Pan Tadeusz”. Zabrzmi też brawurowy utwór „Riffenuto” Adama Sztaby, przybliżający także najmłodszym słuchaczom ciekawostki muzyki symfonicznej.

„Jedno Miasto Trzy Kultury”. Wycieczka, wystawy i koncert w Starym Fordonie
W niedzielę (27.09.) piąta edycja wydarzenia „Jedno Miasto Trzy Kultury”, które nawiązuje do wielokulturowości, ale też bogatej historii Starego Fordonu - od 47 lat największej dzielnicy w Bydgoszczy, a wcześniej przez ponad 500 lat odrębnego miasta.
Stary Fordon jest okazja poznać podczas kilkugodzinnej wycieczki. W niedzielę (27.09.) zbiórka o godz. 13 na ul. Bydgoskiej 34 (w rejonie dyskontu spożywczego). Na trasie znajdzie się most na Wiśle, port, Promenada, ul. Zakładowa i Rynek. Będzie też zwiedzanie kościoła św. Mikołaja, który dopiero co był planem filmowym najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego. - Udamy się też na fordońskie nekropolie, skąd dzielnicą żydowską wrócimy do synagogi - dodaje przewodnik Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, który od godz. 16.00 do 16.45 będzie także oprowadzać po trzech unikatowych wystawach w synagodze: prezentujących listy i inne dokumenty z lat 1840-1973, znalezione w domach Starego Fordonu; archiwalne i nigdzie dotąd niepublikowane starofordońskie fotografie i pocztówki. Będzie także okazja zobaczyć rzadko spotykany już zbiór wyposażenia synagogi i żydowskiego domu.
Natomiast o godz. 17.00 kelzmerski zespół Sztetl muzyką zilustruje autentyczny film z życia Żydów płockich z 1938 r.Na koncert - z uwagi na pandemię i ograniczoną liczbę miejsc - zapisy mailowe: [email protected]. Na wycieczkę (warto ubrać wygodne buty, wycieczka potrwa kilka godzin!) i wystawy wstęp wolny.
Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

Spacer śladami bydgoskich fotografistek z międzywojnia i kuratorskie oprowadzanie po wystawie w „Jedynaku”
Trwa 6. edycja Vintage Photo Festival, czyli Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej.
Przypominamy, że bezpłatnie można zwiedzać wystawy w legendarnym „Jedynaku”, w Galerii Farbiarnia (w podwórzu Pomorskiej 68A), MCK (ul. Marcinkowskiego 12) czy w kawiarni Parzymy Tutaj (ul. Długa). Zaś na ulicach Długiej i Parkowej 2 dosłownie zawisły wielkoformatowe zdjęcia wyszukane z domowych archiwów przez mieszkańców - to zdjęcia wykonane przez tzw. lejkarzy, czyli fotografów ulicznych, którzy pojawili się w dwudziestoleciu międzywojennym wraz z modelem aparatu marki Leica.
W piątek (25.09.) o godz. 18 dyrektor festiwalu Katarzyna Gębarowska oprowadzi po wystawach w „Jedynaku”. Nie trzeba się nigdzie zapisywać, wystarczy przyjść na czas.
Tymczasem w niedzielę (27.09.) można wybrać się na spacer śladami bydgoskich fotografistek z okresu międzywojnia. Zbiórka o godz. 12 przy Galerii Farbiarnia (ul. Pomorska 68a/1). Udział bezpłatny.

Kukłozwidy z plasteliny w Galerii Miejskiej bwa. Warsztaty plastyczne dla dzieci
W sobotę (26.09.) o godz. 11 w Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 10) rozpoczną się warsztaty plastyczne dla dzieci, towarzyszące wystawie Kuby Mozolewskiego Kukłozwidy (artysta poprowadzi zajęcia).
Co będzie zadaniem małych artystów? Tworzenie kreatur czy jak kto woli kukiełek, przekroczenie granic między tym, co jest nam znane, a tym, co obce. Te warsztaty to zaproszenie dzieci do wspólnego fantazjowania i stworzenia swoich abstrakcyjnych form z plasteliny. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 7-12 lat. Obowiązują Na warsztaty obowiązują zapisy - tel.: 52 321 02 11, mail: [email protected].
Ci, którzy nie zdążą na warsztaty, będą mogli nabyć przy wejściu kartę pracy Znajdź na wystawie z zadaniami do uzupełnienia.