Już w nocy, w niedzielę, 25 marca przestawiamy czas z zimowego na letni. Ucieszą się osoby, które w tę noc pracują - spędzą w pracy o godzinę krócej. Niestety zmiana czasu zabierze nam również godzinę snu. W zamian za to już od niedzieli "dni będą dłuższe".
Zobacz również:
Jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2018? [pogoda średnioterminowa]
Kiedy zmiana czasu w 2018 roku? O której przestawić zegarki na czas letni?
W naszym kraju zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa rady ministrów. Czas zmienia około 70 krajów na świecie. W Europie nie robią tego, m.in., mieszkańcy Białorusi oraz Islandii. Z kolei wiele krajów azjatyckich nie przestawia zegarków (np. Japonia, Chiny, Indie). Tzw. czas letni wprowadzamy w Polsce w ostatnią niedzielę marca. W tym roku wypada ona 25 marca i wskazówki przestawimy z godziny 2 na 3. Tzw. czas zimowy wprowadzamy natomiast w ostatnią niedzielę października (do 1995 roku robiliśmy to w ostatnią niedzielę września). Wówczas przesuwamy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2 i śpimy o godzinę dłużej.
Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni 2018?
Czy określenia czas zimowy i czas letni (sądząc po wynikach wyszukiwania, wielu z Was nazywa go również czasem "wiosennym") są prawidłowe?
Warto zapamiętać następujące pojęcia:
- Tzw. czas zimowy, to po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca. Różni się o 1 godzinę od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+1:00).
- Tzw. czas letni, to czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października. Różni się o 2 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+02:00)
Sklepy otwarte w niedzielę wolną od handlu. Jakie sklepy mog...
Zmiana czasu, 25 marca 2018. Co z rozkładami jazdy?
Dla pasażerów bydgoskiej komunikacji istotna jest informacja dotycząca kursowania nocnych autobusów w nocy z soboty na niedzielę (24/25 marca)
Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, nie zostaną wykonane kursy linii nocnych w godz. 02:00 - 02:59, w tym odjazdy z placu Kościeleckich o godz. 02:15.
- Autobusy linii nocnych po zmianie czasu (i przestawieniu zegarków) na swoich przystankach pojawią się zgodnie z zaplanowanym rozkładem jazdy i wariantem realizowanej trasy, ale już według nowego czasu - czytamy na stronie ZDMiKP.
To warto wiedzieć:
- Jako pierwszy zmianę czasu zaproponował Benjamin Franklin.
- Jako pierwsi natomiast zaczęli przestawiać zegarki Niemcy - o godzinę do przodu. Zaczęli to robić podczas pierwszej wojny światowej.
- W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz).
- Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie.
- Do połowy lat 90, ubiegłego stulecia tzw. czas zimowy wprowadzaliśmy w Polsce w ostatnią niedzielę września, a nie w ostatnią niedzielę października.
Najpiękniejsze zawodniczki Pjongczang 2018. Zobacz ich gorąc...
Jak rozpoznać, że dopadło nas wiosenne przesilenie i jak radzić sobie z objawami? (Agencja TVN)