Od 1 października wchodzi w życie ustawa o obniżonym wieku emerytalnym: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Osoby, które będą chciały skorzystać z nowych przepisów, jak najszybciej powinny sprawdzić swój kapitał początkowy, który będzie podstawą przyszłego świadczenia.
Kapitał początkowy. Sprawdzić, nie zwlekać
Im wcześniej, tym lepiej - podpowiadają w ZUS. Ustalenie kapitału początkowego już teraz skróci czas załatwiania wniosku o przyznanie prawa do emerytury i da więcej czasu do namysłu. Ten będzie potrzebny do podjęcia ważnej decyzji: o kontynuacji pracy zawodowej lub o jej zakończeniu.
Doradcy mają pomagać w wyborze optymalnego rozwiązania i przeprowadzać tak zwane symulacje świadczenia
Wniosek o przejście na emeryturę
Przyjmowanie wniosków o przejście na emeryturę rozpocznie się 1 września, a ich rozpatrywanie 1 października, ale już od połowy czerwca w oddziałach ZUS w naszym województwie (poza biurami terenowymi w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie) bezpłatne usługi świadczyć będą doradcy emerytalni. Właśnie trwają szkolenia tej grupy urzędników.
Emerytura - co wybrać?
- Zadaniem doradców emerytalnych będzie kompleksowa obsługa przyszłych świadczeniobiorców. Mają pomagać w wyborze optymalnego rozwiązania i przeprowadzać tak zwane symulacje prognozowanej wysokości świadczenia w oparciu
o zaktualizowany kalkulator emerytalny - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-
-pomorskiego.
Czytaj na następnej stronie >>
Czy warto przechodzić już teraz na emeryturę?
Każda osoba w wieku emerytalnym będzie więc mogła dowiedzieć się, jaka emerytura jej przysługuje teraz oraz jaka będzie to kwota, gdy człowiek zdecyduje się przedłużyć swoją aktywność zawodową o rok lub więcej.
W całym województwie ma być do dyspozycji 25 doradców emerytalnych. Trzynastu urzędników na terenie oddziału toruńskiego i 12 w okręgu bydgoskim.
Zabraknie pieniędzy na świadczenia?
W województwie kujawsko-pomorskim z wcześniejszej emerytury będzie mogło skorzystać prawie 18 tysięcy osób. Podobnie w województwie pomorskim. Nie udało nam się uzyskać informacji w bydgoskim oddziale ZUS, ile miesięcznie kosztować będą dodatkowo „nowi” emeryci. Może być to jednak kwota podobna do tej, jaką na podstawie danych z GUS o wysokości średniej emerytury wyliczyli dziennikarze „Dziennika Bałtyckiego” w Gdańsku. Mowa o
kwocie 38 mln złotych miesięcznie.
W ubiegłym tygodniu na biurko premier Beaty Szydło trafiła prognoza wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na pięć najbliższych lat. Wynika z niej, że w 2018 roku może zabraknąć 63 mld zł na świadczenia emerytalne.
Ile zarabiają pracownicy Lidla, Biedronki, Tesco? Zarobki są...
Polub "Express" na Facebooku
Pogoda na dzień (30.03.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news