Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasztanowiec z Bydgoszczy wśród 16 finalistów konkursu Drzewo Roku 2024 w Polsce

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Bydgoski kasztanowiec zwyczajny nominowany do konkursu Drzewo Roku 2024 w Polsce
Bydgoski kasztanowiec zwyczajny nominowany do konkursu Drzewo Roku 2024 w Polsce Dariusz Bloch
Organizowany od 14. lat przez Klub Gaja konkurs Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii. W tym roku w finale konkursu znalazły się dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Wśród finalistów jest drzewo z Bydgoszczy.

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 40 zgłoszeń drzew z całej Polski. Internetowe głosowanie na Drzewo Roku 2024 odbędzie się w czerwcu na stronie drzeworoku.pl.

- Obecnie zakończyliśmy pierwszy etap konkursu, w którym jury spośród otrzymanych zgłoszeń wybrało 16. finalistów. W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Kolejny etap konkursu odbędzie się już w czerwcu, kiedy to podczas internetowego plebiscytu wyłonimy Drzewo Roku 2024. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku - informuje Klub Gaja.

- Tradycyjnie otrzymaliśmy zgłoszenia od społeczności lokalnych, które doceniają znaczenie przyrody dla mieszkańców, nie tylko ekologiczne, ale i kulturowe. To jest bardzo ważna funkcja naszego konkursu. Uzmysławiać jak ważne są drzewa dla tradycji i historii miejsca. Drzewa są symbolicznymi budowniczymi mostów pomiędzy ludźmi i środowiskiem naturalnym. Dostrzeżenie drzew nie tylko jako producentów tlenu zmienia zwykle nasze ludzkie widzenie otaczającego nas świata. Pojawia się zachwyt, wdzięczność i szacunek - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Wśród tegorocznych finalistów konkursu na Drzewo Roku 2024 w Polsce jest kasztanowiec z Bydgoszczy - kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.). Bydgoskie drzewo ma ponad 200 lat, około 20 m wysokości i obwód 540 cm. Jest pomnikiem przyrody. Bydgoskie drzewo zostało zgłoszone do konkursu przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

W opisie bydgoskiej kandydatury czytamy: "w zachodniej części Parku Ludowego im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy rośnie pomnikowy kasztanowiec zwyczajny. To niezwykły akt przyrody o czterech pięknych rozwidleniach i szerokiej koronie. Drzewo jest najbardziej znanym i lubianym wśród mieszkańców Bydgoszczy, a przy okazji największym i najstarszym kasztanowcem w Grodzie nad Brdą. Z bydgoszczanami kasztanowiec jest już ponad 200 lat i nieustannie zwraca ich uwagę dorodnością i mnóstwem owoców. Pod drzewem często gromadzą się dzieci i młodzież z pobliskiego Pałacu Młodzieży, szkół i przedszkoli. Teren wokół niego jest wykorzystywany także podczas plenerowych lekcji przyrody. Niezwykłość kasztanowca została opisana w grze miejskiej „W poszukiwaniu skarbu. Bydgoska opowieść wędrowca”, skierowanej do nauczycieli oraz uczniów szkół województwa kujawsko-pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera