https://expressbydgoski.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kasa dla oświaty, cięgi dla prezesa

Hanna Walenczykowska
Wczoraj radni nauczyli się głosować, powołali XXI Liceum Ogólnokształcące, dali podwyżki pracownikom oświaty.

Wczoraj radni nauczyli się głosować, powołali XXI Liceum Ogólnokształcące, dali podwyżki pracownikom oświaty.

<!** Image 2 align=right alt="Image 53887" sub="Radni sprawdzili wczoraj nowy system informatyczny. Jak widać, laptopy mogą służyć bardzo praktycznym celom...">Sesję Rady Miasta rozpoczęła nauka nowego, elektronicznego systemu głosowania. Na pulpitach pojawiły się kolorowe przyciski i białe gniazda, a na ściennym ekranie imienne wyniki głosowań.

- Głosujemy, jak sumienie nakazuje - zarządził próbnie Zbigniew Sobociński, wiceprzewodniczący RM, który wczoraj prowadził obrady. Tak oto do historii przeszła formułka: „kto z pań i panów jest za, kto przeciw...”.

Po szkoleniu, bez większych problemów z systemem, radni przyjęli do swojego grona Macieja Zegarskiego, który zastąpił Edwarda Hartwicha (został wicemarszałkiem sejmiku samorządowego).

20 firm na 70 hektarach

- Do końca czerwca gotowa będzie rekomendacja do Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej - wyjaśniał wczoraj radnym Piotr Maternowski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowego i dodał, że przygotowuje 70 ha, w które zamierza zainwestować 20 firm. Zagrożeniem dla inwestycji jest brak mediów.

<!** reklama left>- Miasto powinno pomóc w rozwiązaniu problemu doprowadzania wody i odprowadzenia ścieków - mówił Piotr Maternowski. - Sygnalizowałem to już w grudniu. Rozmowy z KPEC i Pomorską Spółką Gazową zakończyły się sukcesem, z MWiK nie.

Jak tłumaczył Wojciech Nowacki, zastępca prezydenta, w uchwalonym na początku roku planie inwestycyjnym MWiK nie ma wodociągu i kanalizacji w parku.

- Na najbliższym zgromadzeniu wspólników zmienimy to. Na rurociąg potrzeba 5 milionów złotych - stwierdził wiceprezydent Wojciech Nowacki. - Prezes Maternowski został o tym poinformowany ustnie i mógł zawierać umowy.

- W ich treści muszę podać konkretną datę doprowadzenia mediów. Tego zrobić nie mogłem - bronił się prezes parku podkreślając, że jeśli wodociąg nie zostanie zbudowany, inwestorzy odejdą.

Przypomnijmy: park przemysłowy istnieje od 1999 roku. Od tego czasu mówi się o uzbrojeniu terenu i wykarczowaniu lasu. Jak widać, bezskutecznie. Radni ostatecznie przyjęli informację o sytuacji w spółce.

400 tysięcy na centrum

Oprócz tego powołali integracyjne XXI LO (w zepole szkół integracyjnych przy ul. Grzymały-Siedleckiego), zatwierdzili podwyżki płac dla pracowników administracji placówek oświatowych (zgłoszone przez NSZZ „Solidarność” i poparte przez inne związki zawodowe), zmienili regulamin wynagradzania nauczycieli i pracowników straży miejskiej.

Jak już wczoraj pisaliśmy, przygotowano projekt uchwały w sprawie wyrażenia przez miasto woli zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie 400 tysięcy na utworzenie Centrum Matki i Dziecka w szpitalu miejskim (na rok 2009 trzeba przeznaczyć na ten cel 60 tys. Są to pieniądze na wykupienie tam usług). Radni wyrazili na to zgodę. Przyjęto też uchwałę w sprawie możliwości poboru w Bydgoszczy opłaty skarbowej przez inkasentów - do tej sprawy wrócimy.

Najbardziej kontrowersyjną sprawą było wprowadzenie zakazu palenia papierosów w wiatach przystankowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski