Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?
- Funkcjonariusze KAS systematycznie walczą z nielegalnym hazardem, który naraża Skarb Państwa na duże straty i jest jednym z ważnych ogniw finansowania przestępczości - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. W ostatnich dniach funkcjonariusze skontrolowali kolejnych 5 lokali, w których miały funkcjonować nielegalne automaty do gier. Łącznie zatrzymano 18 urządzeń. We wszystkich skontrolowanych przypadkach hazard był urządzany bez wymaganego zezwolenia.
Nielegalny hazard w Kujawsko-Pomorskiem
Z informacji przekazanych przez rzecznika IAS wynika, że dwa automaty wpadły w ręce mundurowych w podejrzanym lokalu w Izbicy Kujawskiej, gdzie już w ubiegłym roku KAS wykryła nielegalne urządzenia. Lokal był zamknięty przez kilka miesięcy, jednak niespodziewający się kolejnej kontroli właściciel, postanowił wznowić nielegalną działalność.
W Bydgoszczy funkcjonariusze zabezpieczyli 7 automatów, na których uprawiany był nielegalny hazard. Z kolei w Strzelnie, oprócz trzech nielegalnych urządzeń, mundurowi Służby Celno-Skarbowej zatrzymali prawie 2 tys. złotych gotówki na wypłaty dla graczy.
Gotówkę dla „wygranych” KAS zabezpieczyła również w trakcie wspólnych działań z Komendą Powiatową w Golubiu-Dobrzyniu. W jednym z lokali w tym mieście, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli kolejne 3 maszyny hazardowe, a w trakcie prowadzonego eksperymentu zarejestrowali zmianę wersji oprogramowania dla graczy, dokonywaną zdalnie przez organizatora procederu.
W skontrolowanym punkcie w Lipnie mundurowi z KAS wykryli 3 niedozwolone urządzenia do gier.
- Ich zabezpieczenie okazało się skomplikowanym zadaniem ponieważ właściciel połączył je stalowymi prętami, aby utrudnić wyniesienie automatów z lokalu. Funkcjonariusze do ich demontażu potrzebowali szlifierki kątowej i innych narzędzi. Taka determinacja i pomysłowość przy tworzeniu zabezpieczeń przez osoby organizujące nielegalne gry hazardowe cały czas zaskakują. Nie stanowią one jednak przeszkody dla specjalistów z Krajowej Administracji Skarbowej - komentuje Bartosz Stróżyński.
Za urządzanie gier na nielegalnych automatach grozi nie tylko grzywna czy kara pozbawienia wolności, ale także kara administracyjna w wysokości 100 tys. złotych od każdego automatu.
Nielegalny hazard: gdzie zgłosić przestępstwo?
Wszelkie informacje dotyczące nielegalnego hazardu, można zgłaszać pod Krajowy Telefon Interwencyjny KAS – 800 060 000 oraz pod adresem e-mail: [email protected].
