Karcie za osłoną przeciwsłoneczną musi towarzyszyć drugi element - nalepka informacyjna, którą umieszczamy na przedniej szybie, po stronie kierowcy. To prosta i szybka informacja dla ratowników przystępujących do działań na drodze, że w uszkodzonym pojeździe jest karta.
Do umieszczania takiej karty w samochodzie namawia kierowców Związek Dealerów Samochodów, a całą akcję pod nazwą „Karta Ratownicza w pojeździe” wspiera Polskie Radio Kierowców.
Przedsięwzięcie ma wpłynąć na podniesienie świadomości zmotoryzowanych i przez to na usprawnienie działań ratunkowych, a w efekcie na stan zdrowia poszkodowanego, a niekiedy także samych ratowników.
W Polsce strażacy używają narzędzi hydraulicznych w ponad 20 tysiącach zdarzeń rocznie, czyli w takich, w których konstrukcja samochodu uległa znacznemu uszkodzeniu. A wtedy pojawia się zagrożenie...

Wszystko o systemach bezpieczeństwa
Jak wyjaśnia Związek Dealerów Samochodów - w Karcie Ratowniczej mamy schemat pojazdu oraz informacje na temat systemów bezpieczeństwa, wzmocnień karoserii, poduszek powietrznych, kabli wysokiego napięcia, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, gazowych napinaczy pasów, umiejscowienie akumulatora i zbiornika paliwa, które są niebezpieczne zarówno dla strażaków jak i osób ratowanych.
- W Karcie Ratowniczej znajdujemy tak dużo informacji, że umożliwia nam skrócenie akcji ratunkowej nawet o 30 procent - przekonuje bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
Samochody różnią się
Problem w tym, że poszczególne modele pojazdów różnią się od siebie nie tylko wizualnie, ale też konstrukcją podzespołów. Właściciel auta może się o tym przekonać choćby próbując wymienić zwykłą żarówkę. Nie zawsze ta sztuka mu się udaje – tak bardzo skomplikowane bywa dojście do reflektora. Problem przybiera zupełnie inny, nieporównywalnie większy wymiar, podczas akcji ratowniczej po wypadku, gdy podzespoły samochodu ulegają deformacji.
To też może Cię zainteresować
Dlatego Karty Ratownicze zawierają ustandaryzowane ogólnoeuropejskie informacje, wydawane przez producentów pojazdów, potrzebne do sprawnego przeprowadzenia czynności ratunkowych.
Zdecydowanie bardziej obszerne są karty przygotowane dla pojazdów o napędach alternatywnych – elektrycznych, hybrydowych czy nawet wodorowych.
Kartę dedykowaną użytkowanemu właśnie autu oraz nalepkę na szybę można pobrać ze strony internetowej kartyratownicze.pl lub uzyskać od dealera danej marki.
