Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karambol pod Bydgoszczą. 56 osób zostało rannych [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 14 GRUDNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co ciekawego wydarzyło się 14 grudnia w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co ciekawego wydarzyło się 14 grudnia w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 14 grudnia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 14.12 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 14 GRUDNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

14 grudnia 1837 roku wydana została drukiem pierwsza kronika Bydgoszczy, którą przygotował mieszkający w Fordonie historyk, profesor Franciszek Kuhnast.

14 grudnia 1908 roku bydgoski sąd grodzki zezwolił Polkom mieszkającym w zaborze pruskim na noszenie końcówki nazwiska „ska” zamiast dotychczas obowiązującej „ski” jak u mężczyzn, a jednocześnie zobowiązał Polki pochodzenia szlacheckiego do używania przydomka „von” przed nazwiskiem.

14 grudnia 1953 roku otwarta została rejonowa przychodnia lekarska, pierwsza tego typu placówka na nowo budowanym osiedlu Kapuściska w Bydgoszczy. Ulokowana została na parterze nowego budynku mieszkalnego. Jej pierwszy adres brzmiał: blok 14b.

14 grudnia 1954 roku do Warsztatów Drogowych Polskich Kolei Państwowych w Bydgoszczy przybyła delegacja młodych Koreańczyków, byłych partyzantów i żołnierzy armii ludowo-wyzwoleńczej pod przywództwem Kim Ir Sena toczących walkę z interwencją amerykańską. Goście mieli odbyć miesięczną praktykę w zakresie budowy rozjazdów i wiaduktów kolejowych.

14 grudnia 1966 roku od wczesnych godzin rannych Bydgoszcz spowiła niesłychanie gęsta, niespotykana mgła ograniczająca widoczność do kilku metrów. Dodatkowo na jezdniach pojawiła się gołoledź. Doszło do kilkunastu poważnych wypadków drogowych. Najgroźniejszy miał miejsce na ul. Fordońskiej, gdzie karetka spiesząca do rannych w innym zdarzeniu uderzyła w ciężarowego stara. Na te pojazdy wpadły jeszcze trabant, kolejna karetka pogotowia i następna ciężarówka. W karambolu pod Stopką rannych zostało 56 osób. Dla rannych w bydgoskich szpitalach zabrakło nawet krwi...

14 grudnia 1967 roku rozpoczęła się kolejna radiowa „Zgaduj-zgadula” w Bydgoszczy, tym razem dwudniowa. Tym razem uczestników programu w sali Astorii zabawiali Irena Santor, Sława Przybylska, Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski oraz parodysta Bolesław Gromnicki.

14 grudnia 1968 roku w sali Astorii w Bydgoszczy ze swoim koncertem wystąpili popularni „Skaldowie”.

14 grudnia 1975 roku w sali Kinoteatru trzykrotnie wystąpił popularny piosenkarz Andrzej Rosiewicz, któremu towarzyszył zespół „Hagaw”. Z uwagi na błyskawiczne rozejście się biletów zorganizowano trzeci występ przed południem.

14 grudnia 1981 roku dwóch członków „Solidarności” w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, Walter i Aładowicz o godz. 11 próbowało na terenie parowozowni zorganizować wiec protestacyjny przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Zebrało się ok. 400 osób, ale po rozmowach z przybyłymi funkcjonariuszami SB ok. godz. 12.30 pracownicy wrócili na swoje stanowiska.

14 grudnia 1993 roku w byłej księgarni KMPiK przy ul. Gdańskiej otwarty został pierwszy w Bydgoszczy sklep popularnej niemieckiej sieci drogeryjnej „Rossmann”.

14 grudnia 1994 roku ekipy instalacyjne Telekomunikacji Polskiej SA założyły w Bydgoszczy 100-tysięczny numer telefonii stacjonarnej.

Tego samego dnia podczas libacji w mieszkaniu przy ul. Kaszubskiej w Bydgoszczy dwaj bracia pobili się z zazdrości o kobietę. Młodszy, 40-letni, ugodził starszego nożem w podbrzusze. Ranny zmarł.

14 grudnia 1997 roku w godzinach południowych oddany został do użytku pierwszy odcinek nowo wybudowanej ulicy Kamiennej, stanowiącej fragment nowej trasy W-Z.

14 grudnia 2000 roku w rejonie ulic Andersa i Skarżyńskiego w nowym Fordonie otwarty został kolejny bydgoski hipermarket sieci Jumbo (dziś Carrefour).

14 grudnia 2001 roku w Klinice Ortopedii Akademii Medycznej w Bydgoszczy odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą profesorowi Wiktorowi Dedze, nestorowi polskiej ortopedii i pierwszemu ordynatorowi ortopedii z 1937 roku w szpitalu na Bielawkach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera