Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanał Bydgoski świętuje 249. urodziny. Będzie niesamowity multimedialny pokaz na wodzie [wideo]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wideo
od 16 lat
To będzie widowisko multimedialne łączące obraz, wodę, muzykę i światło. Już w sobotę (16 września) na Kanale Bydgoskim - niesamowity pokaz "Historia Kanału Bydgoskiego malowana światłem."

Kanał Bydgoski właśnie obchodzi swoje 249. urodziny. Z tej okazji Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego we współpracy z Kanałem Kultura i Miastem Bydgoszcz zaprasza na wyjątkowe wydarzenie.

W ramach projektu "Historia Kanału Bydgoskiego malowana światłem" przygotowany zostanie koncert przestrzenny. Plenerową imprezę uświetni także nowoczesna technologia.

Pierwszy taki pokaz na Kanale Bydgoskim

- Za pomocą innowacyjnych rozwiązań multimedialnych zostanie przygotowany specjalny pokaz 3D, który wykonany będzie techniką video mappingu na wodzie - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. - Mapping 3D oraz towarzyszące mu efekty dźwiękowe sprawią, że będziemy mieć do czynienia z wyjątkowym widowiskiem.

Taki pokaz na Kanale Bydgoskim odbędzie się po raz pierwszy. Jak zrodził się pomysł?

- Jakiś czas temu otrzymaliśmy ofertę od firmy z okolic Leszna, która zajmuje się właśnie video mappingiem - mówi Tomasz Izajasz. - Sprawa bardzo fajna, ale konieczne było pozyskanie środków na ten cel, bo to dość kosztowne przedsięwzięcie. Musieliśmy zatem poczekać aż pozyskamy fundusze. Na szczęście, udało się je pozyskać z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Tomasz Izajasz zachęca bydgoszczan do udziału w wydarzeniu.

- Specjalna pompa wodna Posejdon umieszczona na wodzie wytworzy ekran, na którym będzie video mapping i laserowy koncert przestrzenny - mówi Tomasz Izajasz. - W czasie pokazu lektor opowie historię Kanału Bydgoskiego. Ten pokaz traktujemy też jako preludium do 250. rocznicy Kanału Bydgoskiego.

Początek 40-minutowego pokazu w sobotę (16 września) o godz. 20 na skwerze Bulwaru Sebastiana Malinowskiego i ul. Staroszkolnej. Udział w nim jest bezpłatny. Organizatorzy wystawią też leżaki.

Budowa Kanału Bydgoskiego zaczęła się w 1773 roku

Warto dodać, że Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem myśli hydrotechnicznej i odegrał olbrzymią rolę w rozwoju Bydgoszczy. Uruchomiony został w 1774 roku i był niezwykle wyczekiwanym „dzieckiem” Fryderyka II, ówczesnego króla pruskiego, z polecenia, którego wiosną 1773 roku rozpoczęto budowę kanału.

- Decyzja ta pociągnęła za sobą sprowadzenie do budowy około 8 tysięcy osadników z państewek niemieckich - mówi Tomasz Izajasz. - Zasadnicze prace trwały do czerwca 1774 r., kiedy odbyło się, jak czas pokazał, nieudane spławienie pierwszego transportu. Kanał Bydgoski nie zdał egzaminu przez podniesienie się dna oraz uszkodzenie śluzy w Prądach. Na kolejny transport należało poczekać aż do 14 września 1774 roku, kiedy to ojcowie kanału, świętowali sukces. Gloria nie trwała długo, ponieważ Fryderyk II uznał projekt za zakończony, mimo że kanał wymagał dalszych inwestycji. Wegetacja została przerwana na przełomie XVIII/XIX wieku dzięki budowie śluz murowanych, które do dziś możemy podziwiać na Starym Kanale Bydgoskim.

Obecnie Kanał Bydgoski powoli odzyskuje blask. W 2005 roku został wpisany na listę zabytków województwa, rok później powstało Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera