Dziewięć kaplic Kalwarii Pakoskiej odzyskało już dawny wygląd. Na podobny „retusz” czeka jeszcze piętnaście budynków sakralnych. Niebawem rozpocznie się zagospodarowywanie terenu wokół kaplic.
<!** Image 2 align=right alt="Image 146559" sub="Kaplica św. Rocha powstała w latach 1680-1682. Obiekt nie wchodzi w skład Kalwarii Pakoskiej, ale też jest remontowany. Gdy pracownicy zdjęli tynki, odsłonił się pierwotny układ okien Fot. Nadesłane
">- Mimo że kaplica świętego Rocha nie wchodzi w skład Kalwarii, to ojciec Dacjan zabrał się za jej remont. To tylko jego zasługa, że już dziewięć kaplic zmieniło swój wizerunek - chwalą kustosza Kalwarii Pakoskiej mieszkańcy.
W walkę o to, by Kalwaria Pakoska odzyskała znaczenie i dawną świetność, zabiegają wspólnie władze Pakości, kustosz i stowarzyszenie, które powstało po to, by zająć się zbiórką pieniędzy na ten szczytny cel.
Mimo że dziewięć obiektów zostało już odrestaurowanych, to na renowację czeka jeszcze kolejnych piętnaście.
- Dwanaście kapliczek wyremontujemy w ramach tworzenia Parku Kulturowego Kalwaria Pakoska. Nasz projekt przeszedł już pomyślnie wszelkie oceny formalne w Urzędzie Marszałkowskim i uzyskał pozytywne opinie, więc jak tylko podpiszemy umowę, to ogłaszamy przetarg i będziemy szukać wykonawców, no i przystępujemy do dzieła - zapowiada burmistrz Pakości Wiesław Kończal.
<!** reklama>Według wstępnych szacunków, inwestycja ma kosztować ponad 16 milionów złotych. Jednak władze Pakości liczą, że po rozstrzygnięciu przetargu ta kwota się zmniejszy.
<!** Image 3 align=right alt="Image 146559" >W planach jest budowa parkingów w sąsiedztwie Kalwarii, instalacja oświetlenia i zagospodarowanie terenów zielonych. Kalwaria ma się bowiem stać jedną z największych atrakcji sakralnych i turystycznych Kujaw.
Równolegle o pieniądze na kosztowne renowacje zrujnowanych zabytków zabiega kustosz Kalwarii ojciec Dacjan Marczak. - Na remont kaplicy Piłat otrzymamy fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznano nam na ten cel 400 tysięcy złotych. Prowadzimy starania w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu o pieniądze na renowację kaplicy Heroda oraz jednego z zabytkowych ołtarzy w kościele Ukrzyżowania - mówi duchowny.
Co roku do Pakości przyjeżdżają tłumy z całego powiatu, a nawet spoza województwa, by wziąć udział w niecodziennych obchodach związanych z Triduum Paschalnym. W tym roku uroczystości na Kalwarii Pakoskiej w Wielki Czwartek przewodniczył będzie biskup Wojciech Polak.