Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kalendarz Bydgoski 2023”- jak zwykle sporo historii, ale są też nowinki

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
"Kalendarz Bydgoski 2023" liczy blisko 300 stron
"Kalendarz Bydgoski 2023" liczy blisko 300 stron
Od 56 lat Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wydaje „Kalendarz Bydgoski”. Właśnie ukazało się jego wydanie na rok 2023. Grubsze niż zwykle, bo liczące blisko 300 stron.

Na okładce pięknie odnowiony Teatr Kameralny nocą. Do słowa wstępnego Marcina Rykowskiego, redaktora naczelnego „Kalendarza Bydgoskiego”, dwie efektowne i nastrojowe panoramy bulwarów nad Brdą sfotografowała Justyna Szelągowska z... dachu hotelu „Focus”, który wyrósł w pobliżu ronda Jagiellonów i Starego Portu.

Kalendarze od lat historią stały. I w tym wydaniu jest ona najważniejsza. Uwagę zwraca jednak także nowinka techniczna, pierwszy raz wykorzystana w tej publikacji. To kody QR, które po zeskanowaniu do pamięci telefonu komórkowego otwierają dokumenty i nagrania. Pierwszy z kodów wiedzie np. do tekstu i zapisu nutowego „Piosenki o Bydgoszczy” Jana Wojakiewicza z 1946 r. w opracowaniu Grzegorza Kardasia. W innym miejscu natomiast kod QR umożliwia wysłuchanie piosenki Ireny Santor „Bydgoszcz jedyne miasto”, której towarzyszą zdjęcia z albumu poświęconego Bydgoszczy.

Współczesny w tematyce jest również artykuł na otwarcie 56. tomu Kalendarza. Łukasz Religa pisze w nim o pomocy, którą bydgoszczanie udzielili Ukraińcom po 24 lutego 2022 roku. Następnie ten sam autor przytacza ciekawe dane z tegorocznych bydgoskich statystyk. Z kolei Wojciech Sobociński dwa teksty poświęca życiu w mieście w czasie pandemii COVID-19.

Jak zwykle w Kalendarzu znajdziemy rubrykę „Pożegnania”, w której zamieszczono sylwetki zasłużonych bydgoszczan, zmarłych w ostatnim okresie. Tym razem można tam przeczytać o Elżbiecie Kromplewskiej - regionalistce i przewodniczce PTTK, Jerzym Dworskim – społeczniku, wieloletnim dyrektorze Polskiego Biura Podróży „Orbis”, Stanisławie Matuszczaku – artyście malarzu, grafiku i pedagogu, Ryszardzie Rolbieckim – dziennikarzu „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” i „Expressu Bydgoskiego”, a także Stanisławie Karabaszu - społeczniku i dziennikarzu sportowym.

Ciekawe w nowym Kalendarzu są wywiady z ludźmi kultury. Norbert Krawczyk rozmawia z Bogdanem Ciesielskim - wciąż aktywnym muzykiem jazzowym, natomiast Urszula Guźlecka z Ryszardem Smędą – śpiewakiem operowym i Ryszardem Długołęckim – tłumaczem Szekspira.

Do bardziej odległych czasów sięga Anna Nadolska w artykule o początkach ruchu feministycznego w Bydgoszczy. Z kolei Hanka Sowińska odnajduje i przybliża czytelnikom nazwiska trzech bydgoszczan na liście katyńskiej: Józefa Pilaczyńskiego – kupca i przedsiębiorcy, przed którego sklepem przy ul. Gdańskiej w okresie przedwojennym zapłonął pierwszy neon w Bydgoszczy; Witolda Bałachowskiego – nauczyciela języków obcych w Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym im. Mikołaja Kopernika i Józefa Godka - najmłodszego z nich, 33-letniego w dniu śmierci urzędnika, którego brat był w Bydgoszczy prześladowany przez niemieckie władze okupacyjne.

Do zdecydowanie mniej smutnej przeszłości sięga Gizela Chmielewska, pisząc o wizycie nad Brdą w 1926 r. Francuzki Rosy Bailly. Tej autorce broszury o Bydgoszczy, wydanej we Francji, zgotowano u nas królewskie przyjęcie. Powikłane losy młodej Francuzki dla Gizeli Chmielewskiej są punktem wyjścia do opowieści o początkach Alliance Francaise w Bydgoszczy, a także innych organizacji kultywujących przyjaźń polsko-francuską.

Lżejszą tematyką w Kalendarzu zajęła się też Eulalia Ryszkowska, która wspomina otwarte kąpielisko na Miedzyniu, przy ul. Nakielskiej, które w latach pięćdziesiątych wybudowano wśród sosen. Basen był słusznych rozmiarów – liczył 2000 m2, ale wszystkie budynki wokół basenu postawiono parterowe. Cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców okolicznych dzielnic. Zmierzch basenu nastąpił z końcem epoki PRL-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera