645 lat temu do Bydgoszczy przyjechał po raz trzeci król Kazimierz Wielki. Była to jego ostatnia wizyta w mieście. W tym samym roku król zmarł. Podczas wizyty władca nadał 80 łanów na prawie chełmińskim we wsi Gronowo pod Kamieniem Krajeńskim Andrzejowi z Tucholi, ponadto miejscowemu proboszczowi przeznaczył 4 łany na uprawy i dwa łany na pastwisko.
„Spontaniczne” protesty
Przed sześćdziesięciu sześciu laty w wielu bydgoskich zakładach pracy odbyły się wiece tzw. masówki, na których robotnicy „spontanicznie” potępiali decyzję rządu francuskiego, zakazującą działania na terenie Francji oddziału komunistycznej centrali Światowej Federacji Związków Zawodowych.
30 stycznia 1960 roku w Bydgoszczy odbył się jeden z pierwszych koncertów jazzowych w mieście. Wystąpił zespół pioniera tej muzyki w Polsce - Zygmunta Wicharego z towarzyszeniem amerykańskich solistek Elizabeth Charles i Rene Holm.
Nasza kochana telewizja
Dokładnie 48 lat temu, jak szumnie zapowiadano, na 10 dni przed planowanym terminem, wznowił pracę ośrodek radiowo-telewizyjny w Trzeciewcu, dzięki czemu bydgoszczanie mogli znów oglądać program telewizyjny. Przerwa w celu montażu nowocześniejszych urządzeń na maszcie trwała cztery dni.
Przed 42 laty spółdzielczość mieszkaniowa w woj. bydgoskim przystąpiła do zbiórki czerstwego chleba. W bydgoskich budynkach mieszkalnych pojawiły się na klatkach schodowych pojemniki z napisem „chleb”. Akcja chwyciła, ponieważ jej organizatorzy obiecywali, że chleb zostanie przeznaczony na paszę dla zwierząt hodowlanych, a tym samym w sklepach pojawi się więcej mięsa w sprzedaży.