https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 31 sierpnia: Kolejki do pierwszego McDonald'sa

Krzysztof Błażejewski
Jan Oleksy
Zobaczcie, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy ostatniego dnia sierpnia przed laty.

31 sierpnia 1924 roku na promocję absolwentów, która miała miejsce w szkole podchorążych dla podoficerów w Bydgoszczy, przyjechał ówczesny minister spraw wojskowych gen. Władysław Sikorski.

31 sierpnia 1936 roku w wyniku pożaru w godzinach wieczornych spłonął doszczętnie młyn Państwowych Zakładów Zbożowych, dawny młyn Rothera na Wyspie Młyńskiej z wielkimi zapasami zwiezionego tu po zbiorach zboża. Łuna pożaru widoczna była w promieniu kilkunastu kilometrów, a dym zasnuł miasto. Straty oszacowano na milion złotych. Udało się uratować kaszarnię i magazyny, straż z trudem ochroniła przed zajęciem się ogniem domy tzw. bydgoskiej Wenecji. Pożar ugaszono dopiero o godz. 3 w nocy.

31 sierpnia 1945 roku ze stanowiska prezydenta Bydgoszczy odwołany został działacz PPR Witold Szukszta, pełniący tę funkcję od 24 lutego. Jego następcą został kolejny działacz partii robotniczej, Józef Twardzicki, który wytrwał na stanowisku ponad cztery lata.

31 sierpnia 1946 roku
w Bydgoszczy po raz drugi z wystąpił Stanisław Szpinalski, pianista, zdobywca II miejsca na pierwszym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Szpinalski zagrał na zakończenie Festiwalu Muzyki Polskiej w koncercie prowadzonym przez znanego dyrygenta Zdzisława Górzyńskiego.

Czy grillowanie rzeczywiście powoduje raka, jest prostą drogą do tycia, a dobry grill to drogi sprzęt? Nie, nie, nie! Obalamy mity na temat grillowania.Wideo: Jak zostać mistrzem grillowania?źródło: Agencja TVN/x-news

Obalamy 10 mitów na temat grillowania [zdjęcia]

31 sierpnia 1949 roku na placu przy ul. Królowej Jadwigi, gdzie w 1961 roku wzniesiono kompleks sportowy Astorii, ustawiono pierwszą w Bydgoszczy tzw. beczkę śmierci, w której jazdą po jej ścianach popisywał się znany w kraju motocyklista - akrobata Tadeusz Lurie na maszynie Indiana.

31 sierpnia 1961 roku na Torbydzie odbył się niezwykły koncert z udziałem uczestników zakończonego dzień wcześniej I międzynarodowego festiwalu piosenki w Sopocie. Wystąpiły m.in. Norweżka Nora Brockstedt i Meksykanka Helia Casanovas. Imprezę prowadził Lucjan Kydryński.

31 sierpnia 1966 roku w amfiteatrze Zawiszy zagrali po raz pierwszy w Bydgoszczy „Trubadurzy”, którzy przyjechali prosto z festiwalu w Sopocie. Towarzyszyli im angielski zespół „The Lords”, piosenkarz meksykański Ernesto Velasquez i Sława Mikołajczyk. Konferansjerkę prowadził Lucjan Kydryński. Po imprezie naliczono 75 złamanych żerdzi w ławkach. Funkcjonariusze MO zatrzymali 18 rozrabiających amatorów big-beatowej muzyki, którzy stanęli przed kolegium.

31 sierpnia 1975 roku odsłonięty został pomnik pamięci pomordowanych w Dolinie Śmierci pod Fordonem.

31 sierpnia 1976 roku na ulice Bydgoszczy wyjechały pierwsze taksówki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Było ich dziesięć, ale do końca roku liczba zwiększyła się do 60 pojazdów. Z ulic zniknęły dopiero po 1989 roku.

31 sierpnia 1977 roku
do Filharmonii Pomorskiej dotarły zamówione nowe organy. Wykonano je w słynnej firmie o 130-letniej tradycji Rieger Kloss z Krnova w Czechosłowacji. Dysponowały one 47 głosami w 4 sekcjach zamkniętych w oddzielnych szafach rezonansowych, przykrytych piszczałkami prospektowymi, co w sumie daje dźwięk stereofoniczny. Organy działają do dziś.

31 sierpnia 1980 roku powstał w Bydgoszczy Tymczasowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym został Jan Rulewski, zastępcą – Krzysztof Gotowski.

31 sierpnia 1989 roku ukazał się w Bydgoszczy zerowy numer pierwszego „solidarnościowego” tygodnika regionalnego „Tygodnik Obywatelski”, pisma wydawanego przez Komitet Obywatelski. Ukazywał się do kwietnia 1990 roku.

31 sierpnia 1995 roku w budynku przy pl. Wolności 2 otwarta została pierwsza w Bydgoszczy restauracja należąca do popularnej sieci „McDonalds”. Przetrwała w tym miejscu równe 20 lat.

31 sierpnia 1997 roku miało miejsce zakończenie działalności przez I Społeczne Liceum Ogólnokształcące z siedzibą w Pałacu Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej 27 utworzone w 1990 roku przez Społeczne Towarzystwo Edukacyjne.

Latamy nad Fordonem [WIDEO Z DRONA]

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski