Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 3. kwietnia: Na pogrzeb zamordowanych dzieci przyszło około 60 tysięcy bydgoszczan

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Piotr Warczak, zdj. ilustracyjne
Co ciekawego i ważnego wydarzyło się 3 kwietnia w Bydgoszczy?

1921: Towarzystwo Śpiewacze „Halka” zorganizowało w Bydgoszczy koncert z udziałem Feliksa Nowowiejskiego - dyrygenta i kompozytora, późniejszego patrona bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wykonano utwory Nowowiejskiego „Rota”, fragmenty „Quo vadis”, „Hymn Rzeczpospolitej”, „Nasz Bałtyk” i „Powrót Górnego Śląska do Polski”. Po koncercie odbyły się wielki wiec i manifestacja z udziałem 50 tys. bydgoszczan popierających żądania Polski związane z plebiscytem na Górnym Śląsku.

1927: do Bydgoszczy na zorganizowany w mieście Zjazd Obozu Wielkiej Polski dzielnicy zachodniej przyjechał Roman Dmowski, twórca ruchu narodowego.

1936: inwalida wojenny Stefan Dynowiak w podwórzu domu przy ul. Jagiellońskiej 4 założył pierwszą w Bydgoszczy strzeżoną przechowalnię (parking) dla rowerów. Miało to zmniejszyć plagę kradzieży tych jednośladów w mieście. Opłata jednorazowa za pilnowanie roweru wynosiła 10 groszy.

1938: w Muzeum Miejskim otwarta została pośmiertna wystawa twórczości znanego polskiego malarza Ferdynanda Ruszczyca. Zaprezentowano około 130 dzieł artysty.

1960: miał miejsce pogrzeb bestialsko zamordowanych 14-letniego Pawła i 18-letniej Gabrieli Triebler w mieszkaniu przy ul. Długosza przez Tadeusza R. Zbrodnia ta tak poruszyła mieszkańców Bydgoszczy, że na pogrzeb przyszło ok. 60 tys. ludzi, czyli co trzeci mieszkaniec miasta.

1964: na spotkanie z widzami do filmowego klubu „Mozaika” w Bydgoszczy przyjechała reżyserka Wanda Jakubowska, autorka m.in. głośnego „Ostatniego etapu”.

1970: pierwszy raz do Bydgoszczy na występy w hali „Astorii” przyjechała popularna grupa rockowa „ABC” z solistami Haliną Frąckowiak i Wojciechem Gąssowskim.

1980: miał miejsce drugi dzień wizyty w Bydgoszczy pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, odbywającego wówczas triumfalne tournée po kraju. Kosmonauta podejmowany był przez władze województwa. I sekretarzowi KW PZPR i przewodniczącemu Wojewódzkiej Rady Narodowej (w tamtych latach łączenie tych dwóch funkcji było obowiązkowe) wręczył pamiątki: „przywieziony” z podróży kosmicznej herb Bydgoszczy i medal pamiątkowy wybity w srebrze z okazji polsko-radzieckiego lotu.

1984: podczas awarii, do jakiej doszło w Zachemie, do atmosfery przedostały się opary nitrobenzenu. Dziwny, słodkawy zapach czuli mieszkańcy południowej skarpy miasta oraz Błonia. Doszło nawet do 20-krotnego przekroczenia bezpiecznego stężenia tego środka w powietrzu.

1988: w Bydgoszczy otwarta została nowa stacja Pogotowia Ratunkowego w Fordonie, obsługująca również gminy Dąbrowa Chełmińska i Dobrcz.

2009: przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy po adaptacji starego młyna Kentzera oddano do użytku czterogwiazdkowy hotel „Słoneczny Młyn”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera