Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 18 października: Gapie krzyczeli: zasłonić ją! Rzeźba Łuczniczki stanęła na cokole koło teatru

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Co ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 18 października?
Co ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 18 października? Narodowe Centrum Cyfryzacji
Kalendarium bydgoskie na 18 października. Sprawdź, co ciekawego wydarzyło się tego dnia w mieście.

18 października 1330 roku zawarty został tzw. rozejm lipieński pomiędzy wojskami Władysława Łokietka i Krzyżakami, zwracający Polsce Bydgoszcz, miasto, które po zburzeniu Wyszogrodu przez rycerzy z krzyżem na płaszczach stanowiło najsilniejszy punkt polskich granicznych umocnień na Pomorzu.

18 października 1776 roku Fryderyk II, król Prus, na podstawie kosztorysu zaakceptowanego w Berlinie przed trzema tygodniami przez ministra skarbu, opiewającego na tysiąc talarów, zarządził przygotowania do budowy nowego mostu przez Brdę łączącego Stare Miasto z Przedmieściem Gdańskim, gdyż stary most nie nadawał się już do użytku ani do remontu. Nowy most miał mieć 150 stóp długości i 24 szerokości.

18 października 1840 roku burmistrzem Bydgoszczy został jedyny w całym XIX stuleciu długoletni mieszkaniec miasta pełniący tę funkcję, Ernst Emil Peterson, właściciel tartaku. Burmistrzem był przez okres trzech i pół roku.

18 października 1910 roku miało miejsce odsłonięcie rzeźby „Łuczniczki” dłuta Ferdynanda Lepckego ufundowanej przez Lewina Aronsohna, jednego z najbogatszych bydgoszczan. Posąg, budzący liczne kontrowersje odkrytym ciałem, stanął na pl. Teatralnym, skąd został przeniesiony w 1962 roku i obecnie znajduje się w parku im. Jana Kochanowskiego, naprzeciwko Teatru Polskiego.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

18 października 1925 roku na szosie Gdańskiej odbył się pierwszy w historii bieg maratoński o mistrzostwo Polski. Zwyciężył Józef Kaczmarczyk z Katowic w czasie 3:15,45, jednak nie opłacił on wpisowego, podobnie jak dwaj kolejni biegacze na mecie, wskutek czego zostali oni zdyskwalifikowani. Mistrzem Polski w tej sytuacji ogłoszono czwartego w kolejności Maksymiliana Orczykowskiego (Sokół Bydgoszcz).

18 października 1968 roku w porozumieniu z Powszechną Kasą Oszczędności 28 bydgoskich sklepów podjęło wyzwanie o przystąpieniu do akcji „zakupy bez gotówki”. Polegała ona na odpisywaniu odpowiedniej sumy w sklepie z książeczki oszczędnościowej klienta. Akcja nie przyjęła się i szybko zakończyła swój żywot.

18 października 1985 roku miała miejsce historyczna chwila w bydgoskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Kierownik wydziału napraw parowozów Jan Budziak przekazał dyrektorowi naczelnemu Aleksandrowi Kaszowskiemu ostatnie trzy naprawione w zakładach parowozy. Trafiły one do Muzeum Kolejnictwa, KWK „Wiktoria” w Wałbrzychu i MD Kostrzyn. Wydział przestał istnieć. Tym samym zakończył się 134-letni etap naprawy parowozów w bydgoskich zakładach. Odtąd remontowano już tylko lokomotywy spalinowe.

18 października 1989 roku na wnioski zgłoszone przez NSZZ „Solidarność” oraz liczne organizacje społeczne bydgoscy radni dokonali kolejnych zmian nazw ulic w mieście, m.in. zmieniono nazwę ul. Bieruta na Andersa, Dzierżyńskiego na ks. Szulca i pl. Zjednoczenia na pl. Teatralny.

18 października 1996 roku wielkie ogólnopolskie dyktando o „Złote pióro „Pelikana” wygrała bydgoszczanka Monika Arczyńska.

18 października 1998 roku drużyna żużlowa Polonia-Jutrzenka Bydgoszcz zdobyła tytuł drużynowych mistrzów Polski na żużlu po zwycięstwie w rewanżowym meczu finałowym z Polonią Piła 48:42. To był już piąty taki sukces w historii klubu.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera