18 października 1330 roku zawarty został tzw. rozejm lipieński pomiędzy wojskami Władysława Łokietka i Krzyżakami, zwracający Polsce Bydgoszcz, miasto, które po zburzeniu Wyszogrodu przez rycerzy z krzyżem na płaszczach stanowiło najsilniejszy punkt polskich granicznych umocnień na Pomorzu.
18 października 1776 roku Fryderyk II, król Prus, na podstawie kosztorysu zaakceptowanego w Berlinie przed trzema tygodniami przez ministra skarbu, opiewającego na tysiąc talarów, zarządził przygotowania do budowy nowego mostu przez Brdę łączącego Stare Miasto z Przedmieściem Gdańskim, gdyż stary most nie nadawał się już do użytku ani do remontu. Nowy most miał mieć 150 stóp długości i 24 szerokości.
18 października 1840 roku burmistrzem Bydgoszczy został jedyny w całym XIX stuleciu długoletni mieszkaniec miasta pełniący tę funkcję, Ernst Emil Peterson, właściciel tartaku. Burmistrzem był przez okres trzech i pół roku.
18 października 1910 roku miało miejsce odsłonięcie rzeźby „Łuczniczki” dłuta Ferdynanda Lepckego ufundowanej przez Lewina Aronsohna, jednego z najbogatszych bydgoszczan. Posąg, budzący liczne kontrowersje odkrytym ciałem, stanął na pl. Teatralnym, skąd został przeniesiony w 1962 roku i obecnie znajduje się w parku im. Jana Kochanowskiego, naprzeciwko Teatru Polskiego.
Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
18 października 1925 roku na szosie Gdańskiej odbył się pierwszy w historii bieg maratoński o mistrzostwo Polski. Zwyciężył Józef Kaczmarczyk z Katowic w czasie 3:15,45, jednak nie opłacił on wpisowego, podobnie jak dwaj kolejni biegacze na mecie, wskutek czego zostali oni zdyskwalifikowani. Mistrzem Polski w tej sytuacji ogłoszono czwartego w kolejności Maksymiliana Orczykowskiego (Sokół Bydgoszcz).
18 października 1968 roku w porozumieniu z Powszechną Kasą Oszczędności 28 bydgoskich sklepów podjęło wyzwanie o przystąpieniu do akcji „zakupy bez gotówki”. Polegała ona na odpisywaniu odpowiedniej sumy w sklepie z książeczki oszczędnościowej klienta. Akcja nie przyjęła się i szybko zakończyła swój żywot.
18 października 1985 roku miała miejsce historyczna chwila w bydgoskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Kierownik wydziału napraw parowozów Jan Budziak przekazał dyrektorowi naczelnemu Aleksandrowi Kaszowskiemu ostatnie trzy naprawione w zakładach parowozy. Trafiły one do Muzeum Kolejnictwa, KWK „Wiktoria” w Wałbrzychu i MD Kostrzyn. Wydział przestał istnieć. Tym samym zakończył się 134-letni etap naprawy parowozów w bydgoskich zakładach. Odtąd remontowano już tylko lokomotywy spalinowe.
18 października 1989 roku na wnioski zgłoszone przez NSZZ „Solidarność” oraz liczne organizacje społeczne bydgoscy radni dokonali kolejnych zmian nazw ulic w mieście, m.in. zmieniono nazwę ul. Bieruta na Andersa, Dzierżyńskiego na ks. Szulca i pl. Zjednoczenia na pl. Teatralny.
18 października 1996 roku wielkie ogólnopolskie dyktando o „Złote pióro „Pelikana” wygrała bydgoszczanka Monika Arczyńska.
18 października 1998 roku drużyna żużlowa Polonia-Jutrzenka Bydgoszcz zdobyła tytuł drużynowych mistrzów Polski na żużlu po zwycięstwie w rewanżowym meczu finałowym z Polonią Piła 48:42. To był już piąty taki sukces w historii klubu.
