https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 14 marca: W Lesie Gdańskim znaleziono zwłoki młodej kobiety. Czy to kolejna ofiara "wampira z Osielska"?

Krzysztof Błażejewski
Kalendarium bydgoskie na 14 marca: W Lesie Gdańskim znaleziono zwłoki młodej kobiety. Czy to kolejna ofiara "wampira z Osielska"?
Kalendarium bydgoskie na 14 marca: W Lesie Gdańskim znaleziono zwłoki młodej kobiety. Czy to kolejna ofiara "wampira z Osielska"? Archiwum Polska Press / zdj. ilustracyjne
Kalendarium bydgoskie na 14 marca. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w mieście!

14 marca 1945 roku magazyny Składy Miejskie przy ul. Toruńskiej, źródło zaopatrzenia Bydgoszczy w żywność w pierwszych tygodniach po wyzwoleniu, zostały zajęte przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zerwali polską tablicę i wszystkie zgromadzone towary przeznaczyli na swój użytek. Protesty polskich władz miasta okazały się bezsilne.

14 marca 1955 roku w domu przy ul. Stary Port 5 nastąpiło otwarcie, po adaptacji pomieszczeń, Domu Technika. Mieścił się on tam do 1974 roku, kiedy został przeniesiony do nowo wybudowanego gmachu przy ul. Jagiellońskiej.

14 marca 1966 roku w Lesie Gdańskim znaleziono zmasakrowane zwłoki młodej kobiety, 29-letniej Danuty Kuklińskiej. Zginęła w nocy z 12 na 13 marca. Jej zabójcą okazał się Stefan R., nazwany później „wampirem z Osielska”, skazany na karę śmierci. Kuklińska była jego trzecią ofiarą.

14 marca 1970 roku uruchomione zostało bezpośrednie, automatyczne (bez zamawiania rozmów przez centralę) połączenie telefoniczne z Gdańska do Bydgoszczy. Bydgoszczanie jednak, by w ten sam sposób móc zadzwonić do Gdańska, musieli czekać jeszcze trzy miesiące.

14 marca 1976 roku, w niedzielę, w Bydgoszczy miał miejsce „powszechny czyn produkcyjny”. Uczestniczyli w nim członkowie młodzieżowych organizacji socjalistycznych, którzy w swoich zakładach wykonywali dodatkową produkcję. Druga taka akcja miała miejsce w niedzielę, 28 marca tego samego roku.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

14 marca 1989 roku w Kinoteatrze po raz ostatni w Bydgoszczy wystąpił Czesław Niemen.

14 marca 1994 roku do bydgoskiego sądu trafił po dwóch latach śledztwa akt oskarżenia wobec Ryszarda B. założyciela Bydgoskiego Konsorcjum Kapitałowo-Inwestycyjnego. Około 800 klientów tego para-banku straciło spore sumy pieniędzy.

14 marca 2009 roku wybitny historyk z Wrocławia, legendarny działacz „Solidarności”, prof. Karol Modzelewski, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

14 marca 2001 roku do nowej oczyszczalni ścieków „Kapuściska” dotarły „do przerobu” pierwsze ścieki przemysłowe z bydgoskich Zakładów Chemicznych.

14 marca 2014 roku sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki „Infrastruktura Kapuściska SA”, następcy prawnego dawnego Zachemu, zakładów chemicznych działających w Bydgoszczy od 1959 roku, jednego z największych zakładów przemysłowych w mieście, powstałego na bazie zbudowanej przez Niemców w czasie okupacji fabryki materiałów wybuchowych Bromberg DAG.

Flesz strajk nauczycieli

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski