https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 12 października: Tragedia w wytwórni petard: dom wyleciał w powietrze

Krzysztof Błażejewski
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl nac.gov.pl
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 12 października w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 12 PAŹDZIERNIKA]

12 października 1410 roku po odbytej dwa dni wcześniej bitwie pod Koronowem jeńcy krzyżaccy zostali przyprowadzeni do Bydgoszczy na czele z wójtem Nowej Marchii. Trzy dni później przekazano ich do Inowrocławia, gdzie stacjonował król Władysław Jagiełło.

12 października 1857 roku nastąpiło otwarcie nowego połączenia kolejowego Bydgoszczy z Berlinem, już nie przez Szczecin, ale przez Gorzów i Kostrzyn, znacznie skracające drogę i czas przejazdu pociągów.

12 października 1939 roku Albert Forster, gauleiter gdański, przybył z wizytą do Bydgoszczy. Od następnego dnia miały miejsce masowe aresztowania nauczycieli bydgoskich i członków Polskiego Związku Zachodniego.

12 października 1967 roku ukazał się pierwszy „Kalendarz Bydgoski”, wydany na rok 1968. Redaktorem naczelnym była dziennikarka „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” Waleria Drygałowa.

12 października 1973 roku miało miejsce otwarcie drugiego po „Jedynaku” w czasach PRL domu towarowego w Bydgoszczy, własności Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców „Społem” wybudowanego w ciągu 5 lat od podstaw na działce na ul. Gdańskiej – „Rywala”.
zobacz też:

Czasy, w których nad głową co 10 minut nie przechodził pan "z gorącą gotowaną kukurydzą i zimnym piwem", a na plażach nie budowano zasieków z parawanów... Tak kiedyś (również aktywnie) wypoczywano. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć plażowiczów - fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano

(retro plażing)

12 października 1976 roku bydgoska fabryka „Eltra” rozpoczęła produkcję najnowocześniejszego odbiornika radiowego w kraju, działającego wyłącznie na falach UKF, o nazwie „Maja”.

12 października 1977 roku miało miejsce zakończenie I etapu budowy ośrodka sportowo-rekreacyjnego „Chemik” na Wyżynach. Do użytku oddano stadion z widownią na 15 tys. miejsc, boiska treningowe, korty tenisowe i parking na 500 samochodów. W latach 80. teren stadionu i okolic stały się miejscem najpopularniejszej w Bydgoszczy galerii handlowej pod gołym niebem, tzw. niedzielnej giełdy. Jej powodzenie „siadło” dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy zaczęły powstawać galerie handlowe pod dachem.

12 października 1979 roku dwaj absolwenci Liceum Plastycznego z Bydgoszczy Jan Kaja i Jacek Soliński urządzili własnymi siłami na strychu budynku przy ulicy Dworcowej „salon wystawowy”, pierwszą prywatną galerię sztuki w powojennej Bydgoszczy.

12 października 1982 roku na bramie stadionu „Polonii” odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą śmierć dwóch harcerzy Rajmunda Pałubickiego i Henryka Józefowicza, którzy zginęli od przypadkowych kul wystrzelonych przez żołnierza radzieckiego dnia 1 maja 1945 roku.

12 października 1984 roku z okazji święta Ludowego Wojska Polskiego Bydgoszczy przybył nowy most drogowy przez Brdę, zbudowany głównie przez wojskowych saperów. Połączył on Czyżkówko z Jachcicami.

12 października 1987 roku o godz. 14.30 potężny wybuch, słyszalny w dużej części miasta, wstrząsnął murami kamienicy nr 27 przy ul. Nakielskiej w Bydgoszczy. Część domu zapadła się. Pod gruzami znaleziono zwłoki trzech osób, małżonków Henryki i Henryka Sz. oraz ich córki Gabrieli Z. Przyczyną wybuchu w mieszkaniu nr 18 na parterze było nieostrożne obchodzenie się z produkowanymi tam tzw. korkami strzelającymi, których zgromadzono ok. 2,5 tysiąca. Kamienicę po wybuchu musiano rozebrać.

12 października 1994 roku Bydgoska Fabryka Kabli jako pierwszy zakład w Bydgoszczy pod szyldem „Telefonika Kable” weszła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

12 października 2010 roku nadeszła zła wiadomość z Warszawy - Bydgoszcz nie otrzymała nominacji do II etapu rywalizacji polskich miast o miano Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2016, o co starała się od roku.

Polub nas na Facebooku

zobacz pogodę na najbliższe dni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski