https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 10 września: Awaria sieci! 100 tysięcy bydgoszczan bez wody

Krzysztof Błażejewski
Piotr Hukalo, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 10 września w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 10 WRZEŚNIA]

10 września 1457 roku w drodze powrotnej z Gdańska i miast pruskich zatrzymał się w Bydgoszczy na cztery dni król Kazimierz Jagiellończyk w towarzystwie Jana Gruszczyńskiego, biskupa włocławskiego i kanclerza Królestwa oraz sekretarza królewskiego Wojciecha Żychliński.

10 września 1545 roku król Zygmunt I Stary wystawił dokument zezwalający jego synowi Zygmuntowi Augustowi na wykupienie Bydgoszczy z rąk spadkobierców Jana Kościeleckiego, starosty bydgoskiego. Z tych planów jednak nic nie wyszło, Bydgoszcz pozostała dalej własnością rodu Kościeleckich.

10 września 1921 roku w kinie „Nowości” przy ul. Mostowej odbyła się premiera pierwszego filmu fabularnego wyprodukowanego w Bydgoszczy przez firmę Polonia-Film, „Car Dymitr Samozwaniec”.

10 września 1929 roku po południu miało miejsce otwarcie nowej kawiarni i cukierni o nazwie „Savoy” w budynku przy ul. Jagiellońskiej 2. Założył ją cukiernik z Gniezna Hoffman.

Danie podane przez 18-letnią Dominikę spowodowało salwę śmiechu u Magdy Gessler

Wpadka uczestniczki Masterchef. Jej danie wyglądało jak peni...

10 września 1930 roku miała miejsce czwarta wizyta w Bydgoszczy światowej sławy śpiewaczki operowej Ady Sari (właśc. Jadwigi Szayer, ur. w 1886 roku w Wadowicach, zm. w 1968 roku w Ciechocinku), która wystąpiła w Teatrze Miejskim z koncertem wokalnym z towarzyszeniem fortepianu.

10 września 1939 roku odbyła się druga publiczna egzekucja bydgoszczan – zakładników na Starym Rynku, pod murem kościoła pw. Św. Krzyża. Zginęło 20 – 30 osób. Rozkaz egzekucji wydał osobiście dowódca 580. strefy tyłów armii, gen. Walther Braemer. Strzelali żołnierze będącego w dyspozycji Braemera 1. pułku łączności lotniczej.

Tego samego dnia zakończone zostały działania wojenne prowadzone przez okręty Oddziału Wydzielonego Flotylli Rzecznej „Wisła” utworzonego z kilkunastu jednostek flotylli rzecznej w Pińsku, mających swoją bazę w Bydgoszczy, w przystani w Brdyujściu na nabrzeżu Fordonka. Ścigaczowi KU 30 udało się przedrzeć do Modlina, pozostałe jednostki zostały zatopione pod Duninowem i Brwilnem.

10 września 1950 roku odbył się pierwszy długodystansowy wyścig kajakowy „O błękitną wstęgę Brdy” rozegrany na trasie z Koronowa do Bydgoszczy.

10 września 1965 roku przy ul. Ugory, na terenie przykościelnym – miejscu egzekucji z 1939 roku odsłonięto pomnik ku czci zamordowanych podczas II wojny mieszkańców Szwederowa.

10 września 1966 roku rozpoczął się w Bydgoszczy I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Krajów Europy Środkowej i Wschodniej - Musica Antiqua Europae Orientalis (MAEO). W jego ramach w ciągu tygodnia odbyło się 17 koncertów z udziałem 600 wykonawców, których obserwowało łącznie ok. 16 tys. widzów.

Za swoje skandaliczne zachowanie Amerykański Związek Tenisowy nałożył na Serenę Williams karę w wysokości 17 tys. dolarów.

Serena Williams ukarana karą 17 tysięcy dolarów. Tenisistka ...

10 września 1980 roku prymas Polski Stefan Wyszyński wraz z swym kapelanem ks. Józefem Glempem dokonali konsekracji pierwszego po II wojnie zbudowanego nowego kościoła w Bydgoszczy pw. Polskich Braci Męczenników na Wyżynach. To była ostatnia wizyta kardynała Wyszyńskiego w naszym mieście.

10 września 1990 roku w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy gościł prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Odwiedził on także Szkołę Podstawową nr 11 i Katolickie Liceum Ogólnokształcące.

10 września 1993 roku XI etap 50. Tour de Pologne z metą w Bydgoszczy wygrał polski kolarz, Cezary Zamana.

10 września 1994 roku na skrzyżowaniu ul. Sierocej i Traugutta miała miejsce duża awaria magistrali wodociągowej. Przez 34 godziny 6 dzielnic miasta, czyli około 100 tysięcy bydgoszczan pozbawionych było wody.

10 września 1996 roku w Bydgoszczy zorganizowany został Dzień „Gazety Wyborczej”. Z czytelnikami spotkał się redaktor naczelny „GW”, Adam Michnik.

10 września 1997 roku w mieście gościł prezydent Aleksander Kwaśniewski, który uczestniczył w inauguracji centrali telefonicznej należącej do pierwszego niezależnego operatora w naszym kraju, firmy El-Net, która uzyskała koncesję na 15 lat działalności w Bydgoszczy. Tego samego dnia w mieście rozpoczęło się trzydniowe sympozjum telekomunikacyjne.

W otwartym rejestrze pedofilów nie ma księży... Dlaczego?

Zamiast 16 będziemy mieć 18 województw w Polsce? Premier Morawiecki zapowiada konsultacje społeczne!

Tak szaleli na drogach w regionie. To cud, że ludzie przeżyli! [wideo - Program Stop Agresji Drogowej]

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski