- Gdy 12 lat temu w Warszawie przeszedł pierwszy orszak nikt chyba nie przypuszczał, że ta idea tak się rozrośnie - mówi Marek Piątkowski, koordynator bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. - Powędrowało w nim jednak tyle osób, że wiadomo było, że wydarzenie trzeba powtórzyć.
Jak informuje Piątkowski, w tym roku w całej Polsce zostanie zorganizowanych prawie 900 orszaków. - Do tej okrągłej liczby brakuje kilkunastu - dodaje. - Może być ich jednak jeszcze więcej, bo przecież nie wszystkie są oficjalnie zgłaszane. Nasz, bydgoski orszak, będzie już siódmym. Warto dodać, że gdy organizowaliśmy jego pierwszą edycję w kraju funkcjonowało około 140 tego typu wydarzeń. To oznacza, że z każdym rokiem od tamtego momentu w Polsce przybywało około 100 orszaków.
Tegoroczny bydgoski orszak będzie inny niż zwykle. I to z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na jego trasę. - W tym roku przejdziemy od bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo, w której o godz. 11.30 zacznie się msza, przez ulice: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową i skończymy na płycie Starego Rynku - opowiada Piątkowski. - Tam pokłon oddadzą Jezusowi najpierw pasterze, później królowie, a następnie wszyscy uczestnicy orszaku.
Zobacz także: Orszak trzech króli na ulicach Bydgoszczy [ZDJĘCIA]. 6 stycznia 2019
A tych może być nawet 20 tysięcy. - Szacujemy, że w ubiegłym roku było od 10 do 15 tysięcy osób, które powędrowały w bydgoskim wydarzeniu - mówi koordynator. - Tym razem może być ich jeszcze więcej, bo widzimy, że z każdym rokiem zainteresowanych przybywa. Nawet ci, którzy nie słyszeli wcześniej o orszaku dołączają do niego już na trasie. To nas bardzo cieszy.
Czym jeszcze będzie się wyróżniała tegoroczna edycja wydarzenia? Organizatorzy chcą nawiązać do trzech rocznic, jakie przypadają w 2020 roku. - Hasło Orszaku Trzech Króli 2020 brzmi „Cuda, cuda ogłaszają” - słyszymy od pomysłodawców. - Tym hasłem wspominana będzie również Bitwa Warszawska, która została nazwana Cudem nad Wisłą, a która miała miejsce 100 lat temu. Jednocześnie chcemy nawiązać do 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy oraz 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, który zajmuje szczególne miejsce w naszej historii.
Akcentem, który nawiąże do stulecia powrotu naszego miasta w granice Polski, będzie udział grupy rekonstrukcyjnej Ferajna Bydgoska, która wystąpi w mundurach z lat 20. Jeśli zaś chodzi o rocznicę urodzin Jana Pawła II, ze sceny na Starym Rynku wybrzmi jego ulubiona kolęda.
Orszak poprowadzą oczywiście trzej królowie: o. Izaak Antwi-Boasiako (Baltazar), Tomasz Białkowski (Melchior) i Tomasz Skonieczny (Kacper), którzy pojadą na koniach i wielbłądzie, a także Maryja, Józef i dzieciątko Jezus (Aleksandra i Mateusz Jadasiowie z synem Filipem).
Co oprócz wielkiego orszaku będzie się w Bydgoszczy działo w związku ze świętem Trzech Króli? W weekend warto zajrzeć do Opery Nova: 4 i 5 stycznia będą tam trwały koncerty „Tryumfy Króla Niebieskiego” z udziałem m.in. Doroty Miśkiewicz.
Z kolei w MCK 6 stycznia o godz. 14 zacznie się koncert „Narodziła nam się dobroć” Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie.
