https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kabała Madonny i Britney Spears

Tadeusz Oszubski
Madonna, supergwiazda estrady i filmu, w połowie czerwca br., kupiła za ok. 7,5 mln funtów kamienicę w centrum Londynu z przeznaczeniem na hotel dla miłośników kabały.

Madonna, supergwiazda estrady i filmu, w połowie czerwca br., kupiła za ok. 7,5 mln funtów kamienicę w centrum Londynu z przeznaczeniem na hotel dla miłośników kabały.

<!** Image 2 align=right alt="Image 6933" >Licząca 47 lat amerykańska piosenkarka i aktorka zainteresowała się kabałą pod koniec lat 90. Poświęca wiele czasu tej dziedzinie wiedzy tajemnej, wspomaga też centra kabalistyczne na całym świecie.

Kabała jest nurtem ezoterycznym wyrosłym z judaizmu, związanym z gnozą. Kabaliści doszukują się ezoterycznych treści w Biblii i innych świętych księgach, podkreślając magiczną siłę liter w tekstach, a szczególnie moc kombinacji liter imienia Boga.

Tradycja tego rodzaju badań liczona jest w tysiącleciach, jednak najważniejsza księga kabalistyczna - „Sefer ha-Zohar”, zwaną księgą „Zohar” - powstała dopiero w 1285. Napisał ją w Hiszpanii Mojżesz z Leonu. W następnych stuleciach dziedziną tą interesowali się adepci alchemii. Postacią sławną na obydwu polach był żyjący w XVI wieku Izaak Luria.

„Zohar” z Lublina

Badacze kabały często przedstawiani są przez polskie media jako sekta, do tego groźna. Jest to oczywisty absurd. Po pierwsze, grup, czy też towarzystw studiujących tę dziedzinę wiedzy, są na całym świecie setki, jeśli nie tysiące. Po drugie, badacze, nawiązując do tysiące lat liczącej tradycji judaistycznej, poszukują drogi do Boga studiując znaczenie słów i liter. Jest to intelektualne podejście do metafizyki.

<!** Image 3 align=left alt="Image 6934" >Polska była przez stulecia silnym ośrodkiem kabalistycznym. Już w 1592 r. wydrukowano w Krakowie „Pardes rimmonium” Mojżesza Cordovero. „Zohar” opublikowano w Lublinie w 1628 r. - było to drugie miejsce w Europie, gdzie wydano tę księgę. Wiele prac drukowano na naszych ziemiach pod koniec XIX w i w okresie międzywojnia. Dopiero władze peerelowskie wyrugowały z obiegu społecznego kabałę, tak jak inne nurty metafizyczne, bo nie pasowała do materialistycznej wizji świata Polski Ludowej. Kościół katolicki też niechętnie się odnosi do kabały z powodu jej korzeni. Nic więc dziwnego, że przeciętny Polak nie wie, co o kabale myśleć.

Nic groźnego

Za komentarz niech tu posłuży wypowiedź Madonny. Gwiazda, spytana przez telewizję NBC, czy kabała nie odbiła się negatywnie na jej karierze, stwierdziła: - Absolutnie nie. To coś nowego dla ludzi, a ludzie zawsze są podejrzliwi i bronią się przed nowym.

Artystka może w świecie estrady i filmu liczyć na solidne wsparcie. Kabałą interesują się dziś takie sławy, jak Britney Spears, Demi Moore, czy Barbra Streisand. I w ślad za Madonną pielgrzymują do Izraela, do grobu rabbiego Aszlaga, szczególnie dziś popularnego badacza kabały.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski