https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w niedzielę finał WOŚP 2025. Policja radzi, co zrobić, by ten wielki dzień minął bezpiecznie

(em)
Wolontariusze WOŚP muszą mieć identyfikatory z wieloma danymi oraz zaplombowane i oklejone banderolami skarbonki.
Wolontariusze WOŚP muszą mieć identyfikatory z wieloma danymi oraz zaplombowane i oklejone banderolami skarbonki. KGP/Łukasz Widziszowski
Już 26 stycznia 2025 roku odbędzie się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa czuwać będzie w niedzielę kilka tysięcy policjantów. Ale my wszyscy - przestrzegając podstawowych zasad - możemy przyczynić się do tego, by ten wielki dzień minął spokojnie.

Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki pieniędzy są prowadzone przez osoby do tego uprawnione oraz zadbają o bezpieczeństwo kwestujących. Podczas wcześniejszych finałów WOŚP dochodziło bowiem do napadów na wolontariuszy. I właśnie do nich stróże prawa apelują, by pieniądze zbierali w:

  • w centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony

  • głównych ciągach komunikacyjnych

  • miejscach dobrze oświetlonych

  • miejscach, w których jest duży ruch pieszych

  • miejscach objętych monitoringiem kamer

Wolontariusze nie powinni zatem zbierać pieniędzy w miejscach mało uczęszczanych i uznawanych za niebezpieczne oraz na źle oświetlonych ulicach. Najlepiej, by działali w grupie. Osoby, które nie ukończyły 16 lat muszą kwestować w towarzystwie osoby pełnoletniej, której dane zostały wcześniej zgłoszone szefowi sztabu. Policjanci przestrzegają ponadto wolontariuszy, by nie wdawały się w dyskusję z osobami, które nie popierają działalności WOŚP.

Z kolei darczyńcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powinni wiedzieć, że każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator. Znajduje się na nim imię i nazwisko, numer kwestującego (ten sam powinien być widoczny na puszce), zdjęcie wolontariusza, dane sztabu w którym działa, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka fundacji oraz kod QR.

Skarbonka wolontariusza musi być natomiast zaplombowana i oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Co ważne, wolontariusze nie kwestują chodząc po mieszkaniach.

Jeśli jest podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, należy natychmiast skontaktować się z policją lub strażą miejską/gminną. Mundurowi proszą również o informacje dotyczące podejrzanie zachowujących się osób, które mogą zagrozić bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych podczas niedzielnego finału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski