Już jest trzeci odcinek „Ale co? Deszczowe H2O!”

Materiał partnera zewnętrznego MWIK BYDGOSZCZ

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Jak wpływ na życie w Bydgoszczy ma zmieniający się klimat? Jakie szanse w walce z ulewnymi deszczami ma betonowe miasto? Odpowiedź w naszym najnowszym programie.

W Polsce klimat zmienił się w ciągu ostatnich dziesięcioleci i zmienia się dalej – coraz częściej okresy suszy przeplatają się u nas z gwałtownymi ulewami, a nawet 15 minutowa nawałnica może być w mieście źródłem podtopień.

- Prognozy zmian klimatu do roku 2050 przewidują wzrost średniej temperatury powietrza oraz spadek częstości występowania opadów w okresie wiosenno-letnim. Wzrośnie jednak ich natężenie - informuje Paweł Kwiecień, kierownik Działu Map Numerycznych MWiK Bydgoszcz. - W związku z tym opady w przyszłości będą rzadsze, ale bardziej intensywne. W krótkim czasie na ziemię będzie mogło spaść nawet ponad 100 mm deszczu, a to kończyć może się podtopieniami.

Uszczelnianie zlewni deszczowych, wzrost temperatury i zmiana charakteru opadów z jednej strony wpłynie na przeciążenie systemów odwodnienia, a z drugiej na wysychanie terenów i obniżenie poziomu wód gruntowych. Czy stale rozbudowujące się, betonowe miasto może sobie poradzić ze zmianami klimatu? Odpowiedź w naszym nowym wideo. Zapraszamy do oglądania!