Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julian Assange, twórca WikiLeaks umrze, jeśli nie dostanie pomocy medycznej - apeluje grupa stu lekarzy z całego świata

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Justin Griffiths-Williams/SPUTNIK Russia/East News
Dramatyczny apel stu lekarzy o uwolnienie twórcy WikiLeaks Juliana Assange'a. On pilnie potrzebuje pomocy!

Tortury muszą się skończyć, apeluje grupa stu lekarzy z całego świata, która domaga się uwolnienia twórcy demaskatorskiego portalu WikiLeaks, który osadzony jest w brytyjskim więzieniu.

Lekarze apelują też do władz Australii,by uczyniły wszystko i ściągnęły Juliana Assange’a do domu.

Grupa lekarzy napisała list otwarty do brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Marise Payne obawiając się o życie Assange'a. Ich zdaniem był on torturowany

Assange jest osadzony w szczególnie chronionym londyńskim więzieniu Belmarsh. Oczekuje na rozprawę sądową, która zdecyduje, czy zostanie on wydany władzom amerykańskim. Te ostatnie stawiają 18 zarzutów, w tym spisek, który polegał na wykradzeniu tajnych materiałów, które uzyskano z komputerów do których włamali się współpracujący z nim Assangem ludzie.

Lekarze twierdzą, ze brytyjski rząd nie zapewnia twórcy portalu odpowiedniej opieki medycznej. Ich zdaniem, jeszcze poważniejszą sprawą jest to, że rząd Australii odmawia interwencji w jego sprawie - czytamy w liście.

Australijski lekarz i były polityk, Arthur Chesterfield-Evans, powiedział, że jest niedopuszczalne, by w takim kraju jak Wielka Brytania nie zapewniono osadzonemu w więzieniu należytej opieki medycznej. -Jeśli Australia wierzy w uniwersalne wartości moralne, musi działać, aby chronić Juliana Assange'a, jego życie i zdrowie – mówi.

W listopadzie lekarze z Australii, Wielkiej Brytanii, Europy i Sri Lanki napisali list do brytyjskiego sekretarza spraw wewnętrznych Priti Patela, wyrażając poważne obawy dotyczące stanu zdrowia Assange'a.

Potem grupa medyków domagała się przeniesienia Assange’a do uniwersyteckiego szpitala, ale ich żądania zostały odrzucone.

Jeden z lekarzy, Jim Chalmers:Chcemy, aby Assange był traktowany w sposób humanitarny, w sposób zgodny z prawem międzynarodowym

Batalia Juliana Assange'a trwa od roku 2006, kiedy stworzył WikiLeaks. W marciu 2010 władze USA oznajmiły, że Assange zaangażował się w spisek, który pozwolił na włamanie się do tajnego amerykańskiego komputera rządowego. Zrobiła to była analityczka wywiadu armii USA Chelsea Manning.

W lipcu tego samego roku WikiLeaks rozpoczął udostępniać tysiące ściśle tajnych dokumentów, w tym wideo pilotów amerykańskich helikopterów, którzy zastrzelili 12 cywilów w Bagdadzie w 2007. Następnie ujawniono ponad 90 tys. tajnych akt wojskowych USA z wojny afgańskiej i 400 tys. z Iraku w tym nazwiska informatorów.

W sierpniu 2010 dwie Szwedki oskarżyły Assange’a, że zgwałcił je w Sztokholmie.
Przesłuchany przez policję szwedzką Assange zaprzeczył zarzutom i pozwolono mu odlecieć do Londynu.
Szybko jednak szwedzki sąd orzekł, że dochodzenie należy wznowić, a Assange'a. Międzynarodowy nakaz aresztowania wydawany został przez szwedzką policję za pośrednictwem Interpolu.

W lutym 2011 brytyjski sędzia orzekł, że ​​Assange powinien zostać wydany Szwecji. Po przegranej apelacji Assange w czerwcu 2012 roku znalazł schronienie w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie dostał azyl polityczny.

Sierpień: Assange otrzymuje azyl polityczny od Ekwadoru. PO jakimś czasie szwedzcy prokuratorzy przerywają dochodzenie w sprawie niektórych zarzutów seksualnych przeciwko Assange.
Tymczasem w styczniu 2017 roku Barack Obama wydał zgode na uwolnienie Chelsea Manning, która dostarczała Assange’owi tajne informacje rządu amerykańskiego.

Kiedy w kwietniu tego roku Lenin Moreno zostaje nowym prezydentem Ekwadoru, było pewne, że nie będzie się godził na pozostawania Assange’a w ambasadzie jego kraju. Moreno nie krył, iż chciał przez to poprawić stosunki dyplomatyczne między Ekwadorem i USA. W tym samym niemal czasie szwedzcy prokuratorzy przerywali dochodzenie ws. zarzutu dokonania gwałtu przez Assange’a.

W styczniu 2018 Ekwador ​​przyznał obywatelstwo Assange’owi. Ale w marcu zawieszono mu dostęp do Internetu. 11 kwietnia 2019: Assange ma uchylony azyl udzielony mu przez Ekwador i zostaje aresztowany przez londyńską policję.

12 kwietnia zostaje uznany za winnego naruszenia warunków kaucji a następnie skazany na 11 miesięcy więzienia. Rozprawa sądowa dotyczy następnie możliwości wydania go władzom amerykańskim. W tym samym czasie szwedzcy prokuratorzy ponownie otwierają dochodzenie w sprawie gwałtu.

12 czerwca brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid podpisuje wniosek o ekstradycję Assange’a USA. Przesłuchanie w tej sprawie zaplanowano na luty przyszłego roku.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Julian Assange, twórca WikiLeaks umrze, jeśli nie dostanie pomocy medycznej - apeluje grupa stu lekarzy z całego świata - Portal i.pl