
Najstarszy w Bydgoszczy chór męski, a zarazem jeden ze starszych istniejących do dzisiaj chórów amatorskich w kraju świętuje 140 lat działalności. Rocznicę uczczono cyklem wydarzeń, artystycznych.

Już w piątek 23 czerwca na ulicy Mostowej otwarto specjalną, poświęconą historii chóru wystawę fotograficzną. Później odsłonięto tablicę pamiątkową na grobie przedostatniego prezesa Halki, Krzysztofa Sowy.

W niedzielę, o godz. 10.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa pod batutą Kaji Potrzebskiej i przy muzyce organisty Macieja Różyckiego wystąpili śpiewacy zarówno Halki, jak i Chóru Lutnia Nova z Aleksandrowa Kujawskiego.

Chór Halka został założony 3 marca 1883 roku. Wśród 12 członków-założycieli znaleźli się przeważnie samodzielni rzemieślnicy, m.in. mistrzowie krawieccy: Franciszek Witecki, Franciszek Kabaciński i Bolesław Dworkowski; mistrzowie szewscy: Kazimierz Goncerzewicz i Maksymilian Maudrych; kupcy: Hieronim Rogaliński i Ludwik Winnicki; ponadto nauczyciel Hipolit Jasiński, publicysta i wydawca gazet w Chełmnie i Toruniu Julian Prejs (występujący pod pseudonimem Sjerp-Polaczek) oraz Tomaszewski, Mężyński i Kujawski (imiona nieznane).